Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Ekonomika

Poľsko a Maďarsko sa vzájomne podporujú pri blokovaní rozpočtu EÚ

Na archívnej snímke z 2. októbra 2020 maďarský premiér Viktor Orbán . Foto: TASR/AP

Veto Poľska a Maďarska zrejme spôsobí výrazný odklad schválenia dlhodobého rozpočtu a fondu obnovy po koronakríze.

Varšava/Budapešť 26. novembra (TASR) - Premiéri Poľska a Maďarska, Mateusz Morawiecki a Viktor Orbán podpísali spoločnú deklaráciu, v ktorej si sľúbili vzájomnú podporu pri blokovaní dlhodobého rozpočtu EÚ a fondu obnovy, ak bude Brusel naďalej podmieňovať uvoľňovanie európskych finančných prostriedkov dodržovaním princípov právneho štátu.

"Ani Poľsko, ani Maďarsko nebudú akceptovať žiaden návrh, ktorý bude pre toho druhého neprijateľný," uvádza sa v deklarácii.

Varšava a Budapešť minulý týždeň pre mechanizmus o naviazanosti čerpania eurofondov na dodržiavanie zásad právneho štátu vetovali dohodu o sedemročnom rozpočte Únie na roky 2021 - 2027 a s ním spojený plán obnovy po koronakríze. Obe krajiny to považujú za zasahovanie do vnútorných záležitostí predstaviteľmi EÚ a ostatnými členskými štátmi.

Veto Poľska a Maďarska zrejme spôsobí výrazný odklad schválenia dlhodobého rozpočtu a fondu obnovy po koronakríze. Kritici z EÚ obviňujú Poľsko a Maďarsko z narušovania nezávislosti súdov a obmedzovania slobody médií.

Morawiecki a Orbán v spoločnej deklarácii uviedli, že navrhovaný mechanizmus "používa vágne definície a nejednoznačné podmienky bez jasných kritérií, na ktorých by sa mohli zakladať sankcie".

Morawiecki na spoločnej tlačovej konferencii s Orbánom povedal, že v prípade mechanizmu o naviazanosti čerpania eurofondov na dodržiavanie zásad právneho štátu v jeho aktuálnej podobe, je veto "základným scenárom". Poľský premiér tiež zopakoval svoje varovanie, že tento mechanizmus môže spôsobiť rozpad EÚ. Poľsko a Maďarsko nekonajú len vo svojom záujme, ale "v záujme celej EÚ", povedal Morawiecki.

Aj napriek odporu premiérov Poľska a Maďarska Európsky parlament a lídri EÚ neustúpia v otázke naviazanosti čerpania eurofondov na dodržiavanie zásad právneho štátu, povedal pre DPA zdroj z EÚ. "Poľsko a Maďarsko týmto svojím postojom smerujú do čoraz hlbšej izolácie," dodal zdroj.

Maďarsko a Poľsko trvajú na vetovaní rozpočtu EÚ


Maďarský premiér Viktor Orbán s poľským partnerom Mateuszom Morawieckým na štvrtkovom stretnutí v Budapešti potvrdili pozíciu oboch krajín v otázke vetovania dlhodobého rozpočtu EÚ a s ním spojeného plánu na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze. Informovala o tom agentúra AP.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki, archívna snímka.
Foto: TASR/AP


Morawiecki na tlačovej konferencii po stretnutí uviedol, že podmieňovanie čerpania finančných prostriedkov EÚ dodržiavaním princípov právneho štátu považuje za "mimoriadne nebezpečné a zlé riešenie", ktoré môže v budúcnosti viesť k rozpadu Európskej únie.

Zdôraznil, že takýto mechanizmus nie je začlenený do základných zmlúv EÚ. Dodal, že Varšava a Budapešť použitím veta "bránia jednotu Únie".

Orbán po stretnutí uviedol, že debata EÚ o právnom štáte sa nesmie spájať s otázkami riešenia hospodárskej krízy. "Ktokoľvek ich spája, je nezodpovedný, pretože kríza si vyžaduje rýchle ekonomické rozhodnutia," uviedol.

Vo svojom spoločnom vyhlásení šéfovia vlád oboch krajín odmietli akýkoľvek mechanizmus, ktorý by finančne sankcionoval členské štáty EÚ za porušenie demokratických princípov.

Maďarsko a Poľsko vetovali dohodu o sedemročnom rozpočte Únie na roky 2021-27 a tiež plán obnovy v hodnote 750 miliárd eur. Dôvodom bolo, že sa EÚ podarilo presadiť nový právny mechanizmus o previazanosti čerpania eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Na tzv. kondicionalite sa v tomto smere dohodli 5. novembra v Rade EÚ vyjednávači Európskeho parlamentu a nemeckého predsedníctva. Členské krajiny EÚ, ktoré nebudú dodržiavať zásady právneho štátu, podľa tejto dohody riskujú stratu prístupu k finančným prostriedkom EÚ.