Quantcast
< sekcia Ekonomika

Poľsko sa zbaví závislosti od Ruska. Plyn bude dovážať z Kataru

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Prvý tanker s katarským skvapalneným zemným plynom dorazí do Poľska v decembri.

Varšava/Praha 30. októbra (TASR) - V polovici decembra dorazí do poľského prístavu Šwinoujšcie prvý tanker s katarským skvapalneným zemným plynom (LNG). Informuje o tom portál denníka E15. Tekutý plyn sa prečerpá do dvojice zásobníkov, do ktorých sa zmestí po 160.000 kubických metrov (m3) kvapaliny.

Prvé kubíky plynov ešte Poliakov nezohrejú. Ich úlohou bude ochladiť celé zariadenie na prevádzkovú teplotu mínus 160 stupňov Celzia. V tej chvíli však terminál, ktorý vymyslela poľská vláda v roku 2007, ožije. Splní sa poľský sen zbaviť sa 100-% závislosti od dodávok zemného plynu z Ruska.

Na stavbu terminálu sa vyčlenilo 3,5 miliardy PLN (819,69 milióna eur). Necelou miliardou zlotých (PLN) prispela EÚ.

Zatiaľ jediným zákazníkom terminálu je poľská štátna plynárenská spoločnosť PGNiG. Tá podpísala so spoločnosťou Qatargas 20-ročnú zmluvu na odber 1,2 miliardy m3 plynu ročne. Lenže 5-miliardovú kapacitu terminálu tým využije len na 25 %. Bude však hradiť všetky jeho prevádzkové náklady.

Predseda poľského energetického regulačného úradu URE Maciej Bando odhaduje, že PGNiG bude za skvapalnený plyn LNG pri takom nízkom využití zásobníkov platiť 3 eurá za megawatthodinu. Konkurenčný terminál v holandskom Zeebruggu účtuje len 0,9 eura.

Prvá komerčná dodávka LNG, ktorá sa dostane už do poľských plynovodov, príde z Kataru na budúci rok v lete.

(1 EUR = 4,2699 PLN)