Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. február 2024Meniny má Zlatica
< sekcia Ekonomika

Poľsko schválilo výstavbu 24 malých modulárnych reaktorov

Ilustračné foto. Foto: TASR - Slovenské elektrárne

Poľsko sa snaží urýchliť odchod od uhlia a svoju energetickú infraštruktúru chce rozvíjať prostredníctvom obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie.

Varšava 7. decembra (TASR) - Poľská vláda vo štvrtok schválila výstavbu 24 malých modulárnych reaktorov (SMR) v šiestich lokalitách. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Poľsko sa snaží urýchliť odchod od uhlia a svoju energetickú infraštruktúru chce rozvíjať prostredníctvom obnoviteľných zdrojov a jadrovej energie. Energiu z jadra zároveň vláda vo Varšave označuje za kľúčovú v záujme ochrany klímy a zabezpečenia stabilných dodávok energií. Prvé malé reaktory v krajine plánuje nasadiť do roku 2030 spoločnosť Orlen Synthos Green Energy, spoločný podnik najväčšej poľskej rafinérie Orlen a chemického podniku Synthos.

"Poľská vláda sa rozhodla vydať zásadné rozhodnutie a schválila spolu šesť lokalít pre 24 najmodernejších blokov GE Hitachi BWRX-300 v Poľsku," uviedol šéf OSGE Rafal Kasprow. "Je to skutočne nový začiatok, nová éra pre Poľsko," dodal.

Poľsko v súčasnosti vyrába približne 70 % svojej energie z uhlia.