< sekcia Ekonomika

Pomoc pre gastro: Gastrobiznis teraz začína svoj pravý boj o prežitie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kým v iných krajinách sa naplno "rozbehla" podpora gastro biznisu, na Slovensku podnikatelia podľa nej stále čakajú na konkrétne riešenia.

Bratislava 21. mája (TASR) - Gastrobiznis teraz začína svoj pravý boj o prežitie. Uviedla Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro.

Priblížila, že v týchto dňoch po viac ako dvoch mesiacoch privítali gastroprevádzky zákazníkov vo svojich interiéroch. Rovnako ako pri otvorení terás musia dodržiavať prísne hygienické podmienky, aby svojim hosťom vytvorili prostredie na ochranu ich zdravia.

Zdôraznila, že podľa iniciatívy Pomoc pre gastro podnikatelia v týchto dňoch robia maximum, aby naplno rozbehli svoj biznis, ale upozorňujú, že len podpora zákazníkov im na ďalšie prežitie stačiť určite nebude.

Dva mesiace v obmedzenom režime, otvorenie terás a interiérov za prísnych hygienických podmienok, zadlžovanie, ale aj zmeny v podobe zavedenia donáškových služieb a pultového predaja. Taká je realita vo väčšine gastroprevádzok na Slovensku, ktoré však stále nedostali ani sľúbené finančné príspevky.

"Skoro 15 % prevádzok už neotvorí. Polovica gastro zariadení neočakáva, že sa zákazníci hneď vrátia. Aktuálne je v ohrození asi 10.000 pracovníkov, ktorí do konca roka môžu prísť o prácu," konštatovala Koreny.

Kým v iných krajinách sa naplno "rozbehla" podpora gastro biznisu, na Slovensku podnikatelia podľa nej stále čakajú na konkrétne riešenia. V Českej republike znížili DPH na stravovanie a v Rakúsku začnú rozdávať obyvateľom stravovacie poukážky, ktoré budú platné iba v reštauráciách. Vo Viedni dostane od júna do septembra takmer milión domácností stravovacie poukážky v hodnote 25 alebo 50 euro. Miestne reštaurácie, bary a kaviarne tak získajú od mesta finančnú podporu v hodnote 40 miliónov eur.

"Stále je dôležitá akákoľvek, ale hlavne rýchla podpora. Rozhodnutie o kompenzácií nájomného gastro prevádzkam veľmi vítame. Podporujeme však aj plán vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí), aby sa stravné lístky dali v obmedzenom období (napríklad do konca tohto roka) používať iba v gastro zariadeniach. To môže rýchlo nahradiť výpadok príjmov, ktoré bude celý sektor teraz akútne potrebovať a nemusí to tak zaťažiť štátny rozpočet," dodala Koreny.