Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Ekonomika

Popredné inštitúty očakávajú pokles nemeckej ekonomiky o 0,6 %

Ilustračné foto. Foto: Teraz.sk - Hana Štefánková

Prudký nárast cien energií v roku 2022 utlmil zotavovanie po pandémii, inflácia znižuje kúpnu silu domácností.

Berlín 28. septembra (TASR) - Popredné nemecké ekonomické inštitúty vo štvrtok výrazne zhoršili prognózu tohtoročného rastu nemeckej ekonomiky. Očakávajú, že hrubý domáci produkt (HDP) krajiny klesne o 0,6 %, zatiaľ čo v jarnej prognóze ešte predpovedali mierne zvýšenie o 0,3 %. Budúci rok by sa mala najväčšia európska ekonomika vrátiť k rastu na úrovni 1,3 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Zhoršený výhľad odráža najmä pomalšie zotavovanie priemyslu a súkromnej spotreby oproti jarnej prognóze, uviedol Oliver Holtemöller, zástupca prezidenta Leibnizovho inštitútu pre hospodársky výskum v Halle (IWH). Okrem IWH sa na jesennej prognóze podieľali aj inštitúty Ifo, RWI a IfW.

Prudký nárast cien energií v roku 2022 utlmil zotavovanie po pandémii, inflácia znižuje kúpnu silu domácností a najnovšie zvýšenie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) prinieslo dodatočnú záťaž stavebníctvu, uvádza sa v správe.

Inštitúty teraz očakávajú, že nezamestnanosť v tomto roku mierne vzrastie na 2,6 milióna, pričom v roku 2024 sa predpokladá jej mierny pokles. Inflácia by mala v tomto roku dosiahnuť 6,1 % a počas budúceho roka 2024 postupne klesnúť na 2,6 %.

Inštitúty pripravujú dvakrát ročne prognózu pre ministerstvo hospodárstva, ktorá pomáha vláde v Berlíne pri zostavovaní vlastnej predpovede a rozpočtových plánov.