Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 9. jún 2026Meniny má Stanislava
< sekcia Ekonomika

Portugalsko plní podmienky úveru a dostane ďalšiu splátku

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Portugalsko je treťou krajinou eurozóny, ktorú zasiahla dlhová kríza.

Lisabon 3. októbra (TASR) - Portugalsko plní dohodnuté podmienky záchranného úveru, preto dostane ďalšiu splátku v hodnote 5,5 miliardy eur. Uviedol to dnes podpredseda vlády Paulo Portas, ktorý sa odvolal na výsledok najnovšej kontroly veriteľov. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa Portasa inšpektori tzv. Trojky (Európskej únie, Európskej centrálnej banky a Medzinárodného menového fondu) dospeli k záveru, že portugalská vláda plní podmienky záchranného programu.

Portugalsko je treťou krajinou eurozóny, ktorú zasiahla dlhová kríza. Vláda v Lisabone musela v roku 2011 požiadať o záchranný úver v celkovej výške 78 miliárd eur, pretože už nebola schopná požičať si peniaze na dlhopisových trhoch. Podmienkou finančnej pomoci boli úsporné opatrenia a reformy, ktoré majú Portugalsku pomôcť ozdraviť verejné financie. Veritelia pravidelne každý štvrťrok kontrolujú plnenie úverových podmienok a situáciu v ekonomike. Od ich správy závisí či Lisabon dostane ďalšiu splátku.

Ekonomika Portugalska sa pritom ešte stále zmieta v recesii a miera nezamestnanosti už dosiahla 16,5 %. To komplikuje vláde jej úsilie o plnenie rozpočtových cieľov.