Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Ekonomika

Poslanci chcú znížiť daňovo-odvodovú záťaž predaja virtuálnych mien

Na snímke poslanci počas hlasovania na 83. schôdzi parlamentu v Bratislave. Foto: TASR Jaroslav Novák

Obdobná úprava sa má vzťahovať aj na príjmy z predaja kapitálového majetku plynúce od subjektov kolektívneho investovania.

Bratislava 25. apríla (TASR) - Daňovo-odvodová záťaž v súvislosti s predajom virtuálnych mien by sa mala znížiť, čo by malo zjednodušiť ich používanie v bežnom živote. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú do Národnej rady (NR) SR predložila skupina poslancov SaS, OĽANO a nezaradených.

"Návrh si kladie za cieľ i významným spôsobom uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom, a to aj v rámci dlhodobého investičného sporenia, či pripravovaného celoeurópskeho dôchodkového sporenia, keďže súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov je vo významnom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok," uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Daňové zaťaženie príjmov fyzických osôb z predaja virtuálnej meny by sa malo znížiť na základe tzv. časového testu. Pri jej predaji po uplynutí jedného roka od nadobudnutia sa navrhuje príjem zdaňovať zníženou 7 % sadzbou dane. V prípade predaja virtuálnej meny do jedného roka sa príjmy zahrnú do základu dane spolu s ostatnými príjmami. Obdobná úprava sa má vzťahovať aj na príjmy z predaja kapitálového majetku plynúce od subjektov kolektívneho investovania.

"Účelom zmeny zákona o zdravotnom poistení je oslobodiť fyzické osoby od povinnosti platenia odvodov na zdravotné poistenie z príjmu z predaja virtuálnej meny, ak virtuálna mena nebola súčasťou ich obchodného majetku, a to bez ohľadu na tzv. časový test," navrhli ďalej predkladatelia.

Novelou zákona o cenných papieroch by sa zase mala zdvojnásobiť maximálna výška prostriedkov, ktorú možno v rámci dlhodobého investičného sporenia investovať za jeden kalendárny rok. Suma sa má zvýšiť z doterajších 3000 eur na 6000 eur.

Prostredníctvom novely zákona o kolektívnom investovaní sa má rozšíriť okruh investorov, ktorí môžu investovať do alternatívnych investičných fondov a zvýšiť podiel majetku, ktorý môžu mať takéto fondy od kvalifikovaných investorov, z doterajších 20 % na 40 %. "Uvedenými zmenami dôjde k zvýšeniu počtu kvalifikovaných investorov, ktorých môže alternatívny investičný fond prijať medzi investorov," dodali predkladatelia.