Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. marec 2023Meniny má Miroslav
< sekcia Ekonomika

Poslanci rokujú o dani z nadmerného príjmu aj o rozpočte

Na snímke plénum počas hlasovania na 75. schôdzi Národnej rady SR v Bratislave.. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Výška odvodu má byť 90 % z nadmerného príjmu.

Bratislava 1. decembra (TASR) - Rokovaním o návrhu na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o energetike začalo plénum tretí rokovací deň 78. schôdze Národnej rady (NR) SR.

Výrobcovia energií zo zariadení s inštalovaným výkonom nad 0,9 megawattu (MW) a tiež dodávatelia energií by podľa návrhu zákona mali platiť daň z nadmerného príjmu. Následne sa poslanci vrátili k debate o návrhu štátneho rozpočtu.

"Konkrétny spôsob, akým platiteľ určí výšku nadmerného príjmu za odvodové (alebo preddavkové) obdobie, určí vláda nariadením," uviedlo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v dôvodovej správe k novele zákona o energetike. Výška odvodu má byť 90 % z nadmerného príjmu.

Poslanci zároveň vo štvrtok pokračujú v diskusii o návrhu zákona o štátnom rozpočte na rok 2023. Rozpravu odštartovali v stredu (30. 11.). V pléne k rozpočtu vystúpila poslankyňa zo strany Za ľudí Jana Žitňanská, ktorá sa venovala sociálnej oblasti. Upozornila na platové ohodnotenie opatrovateľov, ktorí pracujú v zariadeniach a starajú sa o ľudí odkázaných na pomoc iných. Prihlásená do rozpravy je ešte poslankyňa SaS Mária Kolíková.