Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 26. máj 2024Meniny má Dušan
< sekcia Ekonomika

Poslanci schválili opatrenia na zlepšenie podnikateľského prostredia

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Zákon bude účinný od 1. júla 2024.

Bratislava 24. apríla (TASR) - Odborne spôsobilá osoba bude môcť vykonávať funkciu povereného zástupcu až pre troch držiteľov povolenia na podnikanie v energetike. Obchodníci so striebrom už nebudú mať povinnosť disponovať určeným meradlom a zosnulé osoby budú vyňaté z pôsobnosti zákona o ochrane osobných údajov. Pri obchodovaní so striebrom je hmotnosť kovu limitovaná do maximálne desať gramov. Vyplýva to zo zákona, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu definitívne schválili.

Podnety na odstránenie zbytočnej byrokratickej záťaže zbieralo Ministerstvo hospodárstva (MH) SR od verejnosti aj od podnikateľov. "Z celkového množstva doručených podnetov sa predloženým materiálom iniciuje splnenie 199 opatrení. Z toho deväť bolo premietnutých do paragrafového znenia návrhu zákona a ďalších 190 sa MH SR podarilo presadiť prostredníctvom pripomienok uplatnených v procese medzirezortného pripomienkového konania alebo dohodou na plnení vlastnou legislatívou vecne príslušného gestora," uviedol rezort v dôvodovej správe.

Väčšina zmien spočíva podľa MH v úprave takých povinností podnikateľov, ktoré zakladajú neúmerné administratívne či nepriame finančné náklady. Tiež v elektronizácii procesov, ktoré prispievajú k vyššej flexibilite a efektívnosti riešenia situácií, s ktorými sa podnikateľské subjekty stretávajú.

Predpokladaná úspora z opatrení je vo výške približne 650.000 eur. Predbežnou kvantifikáciou vplyvov už splnených opatrení sa vyčíslila ich úspora na podnikateľské prostredie vo výške približne 13,5 milióna eur.

Poslanci pri záverečnom hlasovaní neschválili pozmeňujúci návrh Jána Hargaša z opozičného Progresívneho Slovenska. Ten chcel umožniť riadené a bezpečné poskytovanie digitálnych výpisov a odpisov zo štátnych evidencií aj tretím stranám, napríklad komerčným subjektom. Znížila by sa tak podľa neho administratívna a finančná záťaž občanov a podnikateľov oproti súčasnému stavu, keď musia tieto výpisy predkladať vo fyzickej podobe.

Zákon bude účinný od 1. júla 2024.