Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

Štasselová: Výstavbu pri Sade J. Kráľa v Bratislave by mali regulovať

Vrtuľník leteckej záchrannej zdravotnej služby letí nad petržalským Sadom Janka Kráľa pri nábreží Dunaja v Bratislave. Foto: TASR - Štefan Puškáš

Bratislavská poslankyňa tvrdí, že by sa nemalo dovoliť, aby sa tento priestor zahustil a vyrástli v ňom budovy vyššie, ako sú koruny stromov.

Bratislava 26. augusta (TASR) – Výstavba pri Sade Janka Kráľa v bratislavskej Petržalke sa už nedá zastaviť, no mesto by sa malo snažiť aspoň ju regulovať. Tvrdí to poslankyňa hlavného mesta Lucia Štasselová, podľa ktorej by sa nemalo dovoliť, aby sa tento priestor zahustil a vyrástli v ňom budovy vyššie, ako sú koruny stromov. Primátora Bratislavy Iva Nesrovnala preto žiada vypísať medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž na stvárnenie areálu bývalej Artmedie a priľahlého Tyršovho nábrežia.

Poslankyňa tak reaguje na zámer investora RV Development 3 na jar budúceho roka realizovať pri Sade Janka Kráľa rozsiahly developerský projekt Green Park za vyše 60 miliónov eur. Neďaleko Starého mosta, v tesnej blízkosti Krasovského ulice, Viedenskej i Jantárovej cesty, má vyrásť napríklad 11-podlažná administratívna budova, 30-podlažný polyfunkčný objekt či štyri domy so šiestimi nadzemnými podlažiami. 

"Investičný zámer by mal plne rešpektovať vzácnu lokalitu, výborne viditeľnú a dostupnú zo Starého Mesta v kontakte s riekou a Sadom Janka Kráľa. Mal by brať vážne slová - celomestský a nadmestský z platného územného plánu," povedala Štasselová.

Na štvrtkové (25.8.) mimoriadne mestské zastupiteľstvo pripravila návrh uznesenia, v ktorom poslanci žiadajú, aby primátor Nesrovnal spolu s investorom zabezpečili vypísanie medzinárodnej architektonicko-urbanistickej súťaže na stvárnenie areálu bývalej Artmedie a priľahlého Tyršovho nábrežia. K tomuto bodu sa však poslanci nedostali. Ich rokovanie sa skončilo pre dvojnásobnú neuznášaniaschopnosť zastupiteľstva. Poslankyňa tvrdí, že nie je nič stratené a touto otázkou sa budú zaoberať na pokračujúcom zastupiteľstve.

"Zadanie súťaže by malo stanoviť také maximálne dimenzovanie stavieb, aby ich realizáciou neprišlo k výraznému znehodnoteniu národnej kultúrnej pamiatky Sad Janka Kráľa a priľahlých oddychových zón," vysvetlila. Súčasťou požiadaviek pri spracovávaní návrhov by podľa nej mal byť aj riadne vypracovaný hydrogeologický prieskum a posúdenie vplyvu stavby na vody, dosah realizácie činnosti na zmenu hydrogeologických pomerov v dotknutej lokalite a zmenu vodného režimu v Sade Janka Kráľa.

Podklady pre súťaž by mali obsahovať aj podmienky povolenej hustoty zastavania a predpokladanú výškovú zonáciu. Taktiež požiadavky na ochranu životného prostredia, chránených území a zdravie obyvateľstva. Štasselová chce zároveň presadiť, aby mesto v spolupráci s investorom zabezpečili vypracovanie nezávislej dopravno-kapacitnej štúdie.

Petržalský miestny poslanec Juraj Kríž Green Park považuje za "mamutiu stavebnú činnosť", ktorá v danom území nezapadá do petržalskej panorámy a ruší celkový koncept územia. Na kolegov v samospráve preto apeluje, aby prostriedky viazané na územné plány zóny poukázali práve na predmetnú lokalitu.

Miestny úrad v Petržalke pre TASR minulý týždeň uviedol, že sa s týmto projektom oboznámil zatiaľ len prostredníctvom médií. Priznáva však, že tento zámer môže vyvolávať obavy, pokiaľ ide o dosahy na životné prostredie, najmä vzhľadom na blízkosť k Sadu Janka Kráľa a objem či rozsah výstavby. "Ak investor predmetný projekt mestskej časti doručí, budú sa ním zaoberať petržalskí poslanci v komisii územného plánu, pričom podstatné bude aj záväzné stanovisko hlavného mesta," uviedla petržalská samospráva.

Investor RV Development 3 ani hlavné mesto na otázky TASR k projektu Green Park doteraz neodpovedali.