Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Ekonomika

Potravinárska komora považuje zníženie DPH na potraviny za strategické

Ilustračné foto Foto: TASR

PKS víta snahy vlády SR znížiť sadzbu DPH na potraviny. Považuje však za potrebné poukázať na niektoré skutočnosti, ako aj na riziká súvisiace s navrhovaným znížením DPH len pre vybrané potraviny.

Bratislava 17. augusta (TASR) - Potravinárska komora Slovenska (PKS) považuje zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané kategórie potravín z 20 % na úroveň 10 % za strategické rozhodnutie vlády SR, ktoré môže pozitívne ovplyvniť správanie sa spotrebiteľov. PKS to dnes uviedla vo svojom stanovisku.

Slovenskí potravinári sú tak pri zohľadnení ďalších vysokých vstupných nákladov na pultoch obchodov so svojimi produktmi v konkurenčnej nevýhode. PKS preto víta akékoľvek snahy vlády SR znížiť sadzbu DPH na potraviny. Považuje však za potrebné poukázať na niektoré skutočnosti, ako aj na riziká súvisiace s navrhovaným znížením DPH len pre vybrané kategórie potravín.

Rozdelenie potravín do dvoch sadzieb podľa PKS zavádza diskrimináciu nielen jednotlivých potravinárskych podnikov, ale aj jednotlivých vzájomne nahraditeľných kategórií potravín.

PKS upozorňuje, že umelé rozčlenenie potravín do dvoch sadzieb predstavuje nielen nerovnosť medzi potravinárskymi subjektmi, ale sťažuje tiež výber daní vzhľadom na často nejednoznačné zaradenie. Fakturácia dvojitej sadzby DPH zbytočne zaťaží ako výrobné podniky, rovnako tak aj obchodný sektor, kde bude pre predajcu veľmi ťažké správne určiť príslušnú sadzbu DPH pre danú potravinu.

Komora taktiež poukazuje na to, že návrh kategórií pre zníženie sadzby DPH neodzrkadľuje na Slovensku reálny spotrebný kôš nízkopríjmových domácností, ktorým by určite finančne pomohlo plošné zníženie DPH na všetky potraviny.

Zníženie DPH vyvolá podľa PKS zníženie spotrebiteľských cien, čo bude mať za následok jednak okamžitý rast predaja v dôsledku tzv. cenovej elasticity, ale aj rýchlejšie tempo rastu potravinárskej výroby v dôsledku tzv. elasticity rastu. V neposlednom rade by zníženie DPH na potraviny malo mať pozitívny dosah na spracovanie domácich poľnohospodárskych surovín.