Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 28. máj 2023Meniny má Viliam
< sekcia Ekonomika

Potrebujete potvrdenie o tom, že nie ste v exekúcii? Tu vám ho vydajú

Ilustračné foto Foto: TASR

Potvrdenie na právne účely vydá komora na základe lustrácie v Centrálnom registri exekúcií, ktorý pre občanov a firmy funguje od 1. júla 2016.

Bratislava 15. mája (TASR) – Potvrdenie o tom, že nie ste v exekúcii, môže vydať jedine Slovenská komora exekútorov (SKE). So žiadosťami sa treba obracať výlučne na ňu, potvrdenie komora vydá na základe lustrácie v Centrálnom registri exekúcií. Výpis môže zaslať aj poštou.

Od apríla funguje jediný exekučný súd na Slovensku, pracovisko bolo zriadené v Banskej Bystrici. Podľa hovorkyne SKE Stanislavy Kolesárovej sa naň neustále obracajú občania a žiadajú o vydanie potvrdenia, že voči nim nie je vedená exekúcia. „Jedinou inštitúciou, ktorá takéto potvrdenie môže vydať, je však Slovenská komora exekútorov,“ upozornila Kolesárová.

Potvrdenie na právne účely vydá komora na základe lustrácie v Centrálnom registri exekúcií, ktorý pre občanov a firmy funguje od 1. júla 2016. Občania nájdu register na webovej stránke www.cre.sk, kde sa môžu zaregistrovať a po uhradení administratívneho poplatku začať vyhľadávať podľa priezviska, dátumu narodenia, obce, IČO, názvu spoločnosti alebo spisovej značky súdu.

Registráciu vykoná občan na stránke www.cre.sk prostredníctvom mena, priezviska a funkčnej e-mailovej adresy, na ktorú mu príde potvrdzujúci link. Po prihlásení môže v ponuke „kredit“ zistiť údaje na vloženie zvolenej finančnej čiastky na vyhľadávanie. Poplatok je možné zaplatiť bankovým prevodom alebo prostredníctvom SMS. Za jednu lustráciu predstavuje sumu dve eurá, pri vyššom počte prístupov sa postupne znižuje.

Po pripísaní kreditu môže občan začať vyhľadávať. V databáze nájde údaje o súde, ktorý udelil poverenie na vykonanie exekúcie, meno príslušného exekútora, príslušné dátumy k exekúcii i označenie vymáhaného nároku. Register neobsahuje údaje o exekúciách vedených daňovými úradmi, justičnou pokladnicou, orgánoch štátnej správy a samosprávy, rozhodnutia ukončených súdnych sporov či nedoplatkov na poistení, ktoré nie sú podané u žiadneho súdneho exekútora.

Výpis si môže vyzdvihnúť občan, buď osobne, a to v sídle SKE na Šustekovej ulici 49 v Bratislave, alebo na servisnej prevádzke registra na adrese Dobšinského 16, Bratislava. Na požiadanie komora môže poslať výpis aj poštou, vtedy sa poplatok navyšuje o poštovné náklady.

Úlohu jediného exekučného súdu na Slovensku vykonáva od 1. apríla 2017 Okresný súd v Banskej Bystrici. Zmenu zaviedla novela Exekučného poriadku z novembra minulého roka. Priniesla tiež elektronické prideľovanie nových exekúcií na krajovom princípe, dostupnejší osobný bankrot, vyššiu úlohu elektronickej komunikácie a posilnenie nezávislosti súdneho exekútora.