Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. máj 2026Meniny má Monika
< sekcia Ekonomika

Pre obavy z inflácie zaisťovňa Swiss Re zvýšila rezervy

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

V prvom kvartáli tohto roka boli náklady Swiss Re na krytie prírodný katastrof nízke.

Zürich 7. mája (TASR) - Švajčiarsky zaisťovací gigant Swiss Re vo štvrtok oznámil, že v reakcii na inflačné riziká vyplývajúce z konfliktu na Blízkom východe zvýšil svoje rezervy. Skupina uviedla, že vyčlenila 400 miliónov USD (339,8 milióna eur) vrátane 350 miliónov USD pre svoju divíziu majetkového a úrazového zaistenia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Vzhľadom na zmluvné klauzuly o vylúčení vojny ako dôvodu poistného plnenia nemá konflikt na skupinu žiadny „priamy“ vplyv, povedal finančný riaditeľ Swiss Re Anders Malmström. „Dosah vojny je však na úrovni sekundárnych účinkov, pričom významný rast cien energií zvyšuje infláciu,“ konštatoval Malmström. Dodal, že „infláciu zvýšia aj narušenia dodávateľského reťazca“. Ako preventívne opatrenie sa preto skupina rozhodla zväčšiť rezervy.

Už po šoku spôsobenom pandémiou COVID-19 a následne vojnou na Ukrajine inflácia zvýšila náklady na poistenie, pričom nastal aj rast cien stavebných materiálov a nedostatok automobilových dielcov, čo malo za následok zvýšenie nákladov na opravy.

V prvom kvartáli tohto roka boli náklady Swiss Re na krytie prírodný katastrof nízke. Dosiahli sumu 133 miliónov USD, najmä v dôsledku škôd spôsobených búrkou Kristin v Portugalsku, uviedla skupina vo vyhlásení.

(1 EUR = 1,177 USD)