Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Ekonomika

Pred 40 rokmi došlo v Bhopále k najväčšej priemyselnej havárii

Ilustračná fotka. Foto: TASR – Milan Kapusta

Začiatkom decembra 1984 uniklo z továrne na pesticídy viac ako 40 ton extrémne prchavej a vysoko toxickej chemikálie metylizokyanát (MIC).

Bhopál/Bratislava 3. decembra (TASR) - Tragédia v indickom Bhopále sa považuje za najväčšiu priemyselnú katastrofu všetkých čias. Začiatkom decembra 1984 uniklo z továrne na pesticídy viac ako 40 ton extrémne prchavej a vysoko toxickej chemikálie metylizokyanát (MIC). Jedovatý plyn zničil tisíce ľudských životov a krutú pečať zanechal aj na životnom prostredí.

Na následky priameho kontaktu s uniknutým plynom zomrelo vyše 22.000 ľudí. Odborníci tvrdia, že toxické dedičstvo ovplyvnilo minimálne jednu generáciu a tí, ktorí haváriu prežili, dodnes bojujú s jej následkami. V utorok 3. decembra uplynie od tejto tragédie 40 rokov.

Necelú hodinu po polnoci 3. decembra 1984 otriasol miliónovou metropolou výbuch. Do ovzdušia hlavného mesta indického štátu Madhjapradéš unikli z chemickej továrne na výrobu pesticídov americkej nadnárodnej spoločnosti Union Carbide Corporation (UCC) tony jedovatého plynu MIC, ktorý sa používal ako medziprodukt pri výrobe pesticídov. Neviditeľný smrtiaci mrak sa držal blízko pri zemi a vkrádal sa do príbytkov, v ktorých väčšina obyvateľov spala.

Zasiahnutých bolo až 36 z 56 mestských častí Bhopálu, čiže takmer 600.000 z vtedajších približne 900.000 obyvateľov mesta bolo do určitej miery vystavených toxickým plynom. Kašeľ, silné podráždenie očí, pocit dusenia, bolesti žalúdka a zvracanie boli najčastejšie príznaky ľudí vystavených smrtiacemu plynu.

Mnoho ľudí vybehlo v panike zo svojich domov, aby sa pokúsili dostať preč od neviditeľnej skazy, ale čím viac sa chemikálie nadýchli, tým viac im naplnila pľúca a poškodila oči, pľúca i ďalšie orgány. "Nič sme nevideli, opuchli nám oči, nemohli sme dýchať, neustále sme kašľali a zvracali krv. Ľudia padali mŕtvi k zemi," spomínajú tí, ktorí prežili noc hrôzy.

Preživší dodnes trpia na mnohé chronické ochorenia vrátane respiračných ochorení, ochorenia očí, poškodenia imunitného systému až po narodenie sa detí s vrodenými chybami. Bezprostredne po nešťastí zomrelo približne 8000 ľudí, pričom počet obetí, ktoré zomreli na následky havárie, dosiahol viac ako 22.000. Na následky zasiahnutia plynom zomieral ešte do roku 2010 každý deň jeden človek, navyše miesto najväčšej priemyselnej havárie v dejinách ľudstva je aj v súčasnosti kontaminované.

Vyšetrovanie ukázalo, že katastrofu spôsobilo zanedbanie prevádzkových a bezpečnostných opatrení. K úniku plynu došlo po tom, ako sa do uzatvorenej nádrže s vysoko reaktívnou látkou dostala voda, čo po vzájomnej reakcii prudko zvýšilo tlak v nádrži, až došlo k výbuchu.

V septembri 1986 podala indická vláda žalobu na firmu UCC, pričom požadovala odškodné 3,3 miliardy dolárov. Po dosiahnutí dohody na mimosúdnom vyrovnaní súhlasila v roku 1989 Union Carbide s tým, že ľuďom vyplatí 470 miliónov dolárov. Obete požadovali viac peňazí, ale indický Najvyšší súd ich žiadosti v polovici marca 2023 definitívne zamietol.

Okrem súdnych sporov o odškodné prebiehal od roku 1989 v Indii súd, ktorý mal určiť a potrestať vinníkov havárie. Verdikt padol až po vyše štvrťstoročí, v júli 2010. Sudcovia poslali za nedbanlivosť na dva roky do väzenia sedem indických manažérov pobočky americkej firmy Union Carbide, ktorí mali súčasne zaplatiť pokutu 100.000 rupií (2175 dolárov). Indická pobočka firmy dostala pokutu vo výške 500.000 rupií (10.875 dolárov).

Ľudia v Bhopále aj štyri desiatky rokov, ktoré uplynuli od havárie, stále hľadajú spravodlivosť. Tí, ktorí prežili, ako aj ich deti sa totiž dodnes vyrovnávajú s následkami tejto tragédie vrátane zdravotných, environmentálnych a ekonomických problémov.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Pápež František zomrel na mozgovú príhodu, ktorá spôsobila kómu a "nezvratné" zlyhanie srdca.

- Polícia upozornila na šíriaci sa podvod prostredníctvom SMS. Je podľa nej mimoriadne nebezpečný najmä preto, že pôsobí dôveryhodne.

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.