< sekcia Ekonomika

Predaj batérií stúpa pre zvýšený dopyt po batériách pre elektromobily

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Lítium-iónové batérie sa používajú aj v lekárskych prístrojoch, smartfónoch, elektrickom náradí a elektrických bicykloch.

Berlín 16. júna (TASR) - Tempo rastu predaja v nemeckom sektore batérií sa v minulom roku zdvojnásobilo na 35 %. Dôvodom bol najmä zvýšený dopyt po lítium-iónových batériách pre elektrické automobily. Ukázali to v stredu údaje združenia z elektrotechnického priemyslu Zentralverband der elektrotechnischen (ZVEI).

Zvlášť predaj lítium-iónových batérií enormne vzrástol,“ povedal novinárom Christian Eckert zo združenia ZVEI.

Konkrétne celkový obrat na nemeckom trhu s batériami v roku 2020 dosiahol 5,9 miliardy eur, pričom v prípade lítium-iónového segmentu sa zvýšil o 63 % na 3 miliardy eur.

Lítium-iónové batérie sa používajú aj v lekárskych prístrojoch, smartfónoch, elektrickom náradí a elektrických bicykloch.

ZVEI uviedlo, že väčšina lítium-iónových článkov sa doviezla z Ázie a v Nemecku sa z nich vyrobili konečné produkty. Tie okrem domáceho trhu smerovali aj na export na európske a iné zahraničné trhy. Podľa ZVEI vlani vzrástol aj dovoz tzv. batériových buniek z európskych krajín, napríklad z Poľska.

Dopyt po druhom najväčšom segmente, olovnatých batériách, minulý rok klesol o 26 % na 740 miliónov eur. Dôvodom bolo zníženie výroby vozidiel so spaľovacími motormi a vysokozdvižných vozíkov počas tzv. koronakrízy, keď došlo k obmedzeniu aktivity v automobilovom priemysle aj dopytu.