< sekcia Ekonomika

Predčasné zakvitnutie mandľovníkov na Malorke znepokojuje farmárov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Hoci krása ružových a bielych kvetov bude tešiť turistov, farmári sa obávajú, že neskôr prídu mrazy, ktoré môžu poškodiť kvety a mladé ovocie.

Palma de Mallorca 8. januára (TASR) - Mandľovníky na španielskom dovolenkovom ostrove Malorka začali v roku 2020 v mnohých oblastiach kvitnúť oveľa skôr než obvykle.

Hoci krása ružových a bielych kvetov bude tešiť turistov, farmári sa obávajú, že neskôr prídu mrazy, ktoré môžu poškodiť kvety a mladé ovocie. V stredu o tom informovala tlačová agentúra DPA.

Nezvyčajne vysoké teploty v decembri spôsobili teraz predčasné zakvitnutie, ktoré inak možno pozorovať na Malorke až od konca januára.

Španielska meteorologická služba na Prvý sviatok vianočný (25. decembra) zaznamenala rekordne vysokú teplotu 23,1 stupňa Celzia v dedine Arta na východnom pobreží ostrova.

Na Malorke je v súčasnosti okolo dvoch miliónov mandľovníkov.

Okrem poškodenia mrazmi sa farmári obávajú aj vplyvu baktérie xylella fastidiosa. Tento patogén, ktorý viedol v Taliansku v roku 2015 k masovému vyhynutiu olivovníkov, zistili koncom roka 2016 aj na Malorke - kde napádal nielen olivovníky, ale tiež viniče a mandľovníky.

Podľa miestneho ministerstva poľnohospodárstva padli baktérii za obeť prevažne staré a zle udržiavané stromy. Postihnuté sú najmä domorodé odrody stromov, ktoré si nikdy nevyvinuli odolnosť voči chorobe privezenej zvonka, povedal pre DPA hovorca ministerstva.

Farmári by sa mali preorientovať na nové odrody, odporučili úrady. "Sú nielen odolnejšie voči spomínanej baktérii, ale takisto nezakvitnú skôr ako koncom februára či začiatkom marca, keď už pominulo nebezpečenstvo mrazov," vysvetlil hovorca.

Mnoho novozasadených mandľovníkov na Malorke je však v stabilnom stave, a to vďaka peniazom z turistickej dane, takže dovolenkovú idylku si môžu ľudia stále užívať aj napriek baktérii a zmenám klímy.