< sekcia Ekonomika

Predstaviteľ Hongkongu považuje uvalenie sankcií od USA za barbarské

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Spojené štáty uvalili v piatok sankcie na správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú a desať ďalších vysokopostavených hongkonských predstaviteľov.

Hongkong 8. augusta (TASR) - Rozhodnutie Spojených štátov uvaliť sankcie na niektorých predstaviteľov Hongkongu je "barbarské a nerozumné", povedal v sobotu podľa agentúry AFP minister obchodu a ekonomického rozvoja Hongkongu Edward Yau.

Podľa ministra môže mať takýto krok zo strany USA nepriaznivý vplyv na americké podnikanie v Hongkongu.

"Takéto sankcie - ak sú namierené proti predstaviteľom a lídrom iného štátu - sú barbarské, neprimerané a nerozumné," povedal Yau s tým, že takýto jednostranný krok v konečnom dôsledku "nepriaznivo zasiahne" americké spoločnosti pôsobiace v Hongkongu.

"Jednoznačne boli odhalené zlé úmysly amerických politikov podporiť ľudí, ktorí sú protičínsky orientovaní a rozkladajú Hongkong," uvádza sa vo vyhlásení styčného úradu čínskej ústrednej vlády v Hongkongu.

Spojené štáty uvalili v piatok sankcie na správkyňu Hongkongu Carrie Lamovú a desať ďalších vysokopostavených hongkonských predstaviteľov. Urobili tak v reakcii na zavedenie čínskeho zákona o národnej bezpečnosti pre územie Hongkongu.

Uvalenie sankcií zo strany Spojených štátov znamená, že sankcionované osoby budú mať v USA zmrazený všetok majetok a možnosť obchodovať s nimi bude pre amerických občanov výrazne obmedzená.

Zákon o národnej bezpečnosti, ktorý Čína koncom júna uviedla do platnosti, vyvolal obavy medzi prodemokratickými aktivistami v Hongkongu a taktiež si vyslúžil kritiku od zahraničných vlád.

Mnohí sa totiž obávajú, že táto právna norma bude v Hongkongu použitá na potlačenie akéhokoľvek nesúhlasu so systémom.