Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. júl 2024Meniny má Oľga
< sekcia Ekonomika

Premiér: Plán otvárania obchodných prevádzok zverejníme budúci týždeň

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). Foto: TASR - Martin Baumann

O tom, ktoré obchody, a v akom termíne budú otvorené, rozhodnú podľa premiéra epidemiológovia. Mali by to byť najskôr najmä prevádzky s nízkym rizikom šírenia ochorenia.

Bratislava 14. apríla (TASR) – Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) zatiaľ nechce zásadne uvoľniť opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 napriek tomu, že šírenie nového koronavírusu je pomerne nízke. Podľa premiéra totiž nie je stále jasné, koľko nakazených je v rómskych osadách, ako sa podarilo zabrániť šíreniu infekcie počas Veľkej noci či koľko ohnísk nákazy vzniklo príchodom ľudí zo zahraničia, ktorí neboli v štátnej karanténe. Plán otváraní obchodných prevádzok chce premiér predstaviť na budúci pondelok (20. 4.).

"Budúci pondelok zverejníme presný plán, ako a ktoré prevádzky budeme otvárať," povedal premiér. Podľa Matoviča je dôležité, aby sa nový koronavírus nerozšíril vo firmách, ktoré by potom museli svoje výroby odstaviť. Upozornil, že slovenská ekonomika nestojí na obchodných prevádzkach. "Ak otvoríme tie obchodné prevádzky, prínos pre slovenský hrubý domáci produkt (HDP) bude 2 % HDP," upozornil. Prepad hrubého domáceho produktu Slovenska je podľa neho v súčasnosti približne 30 %. Tento prepad je podľa Matoviča spôsobený slabým zahraničným odbytom a nie zatvorenými obchodmi a službami.

O tom, ktoré obchody, a v akom termíne budú otvorené, rozhodnú podľa premiéra epidemiológovia. Mali by to byť najskôr najmä prevádzky s nízkym rizikom šírenia ochorenia.

Minister financií Eduard Heger (OĽaNO) upozornil, že si Slovensko nemôže dovoliť zvýšenie chorobnosti, ktoré by zatváralo firmy. "Disciplína bude v najbližších mesiacoch kľúčová," povedal Heger. "Je kľúčové, aby sme udržiavali zdravé obyvateľstvo," zdôraznil. Veľké ekonomiky sa podľa ministra v súčasnosti musia vyrovnať s pandémiou a Slovensko musí byť pripravené, aby sa po rozbehnutí týchto ekonomík zapojilo do medzinárodného obchodu.

Premiér Matovič sa obáva možných nových ohnísk nákazy, ktoré mohli vzniknúť nekontrolovaným návratom ľudí zo zahraničia do platnosti nariadenia o povinnej karanténe v štátnom zariadení. Rizikom sú podľa neho aj rómske osady, ale aj dôsledky správania sa ľudí počas uplynulých dní. Podľa Matoviča zaregistrovali viacero porušení zákazu zhromažďovaní, ktoré sa môžu prejaviť v nasledujúcom týždni.

Po zatvorení takmer všetkých prevádzok obchodu a služieb v polovici marca vláda od 30. marca sprístupnila viaceré prevádzky. Boli medzi nimi napríklad očné optiky, stanice technickej a emisnej kontroly (STK a EK), záhradkárstva či stavebniny. Rýchle otvorenie aj ďalších obchodov či služieb presadzuje minister hospodárstva a vicepremiér pre ekonomiku Richard Sulík (SaS).

I. Matovič: V súčasnosti máme 30 % pokles ekonomiky, zvyšok je zdravý


V súčasnej situácii obmedzení pre pandémiu nového koronavírusu slovenská ekonomika zaznamenáva 30 % pokles výkonu. Vyčíslil to premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zvyšných 70 % ekonomiky je však podľa neho zdravých a vďaka vládnym opatreniam sa ľudia nemusia báť chodiť do práce.