Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Ekonomika

PREMIÉR: Vláde sa darí bojovať s daňovými únikmi, rastie výber DPH

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica (na snímke vľavo), podpredsedu vlády SR a ministra financií SR Petra Kažimíra (vpravo) na tému výrazne lepší výber daní - boj s daňovými únikmi prináša ovocie v Bratislave 5. novembra 2013. Foto: TASR/Michal Svítok

K miliardovým stratám Európskej únie (EÚ) v dôsledku výpadku príjmov z dane pridanej hodnoty (DPH) prispelo aj Slovensko. Poukazuje na to vo svojej najnovšej štúdii spoločnosť Ernst & Young.

Bratislava 5. novembra (TASR) – Opatrenia, ktoré prijala súčasná vláda v boji proti daňovým únikom, prinášajú prvé ovocie. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Predstavili sme plán, ako bojovať proti daňovým podvodom a únikom. Dnes môžeme konštatovať, že náš plán zachytiť aspoň 10 % z týchto daňových podvodov a únikov sa nám podarilo naplniť. Za posledné dva mesiace sme vybrali na daniach o 210 miliónov eur viac ako sa plánovalo," vyčíslil.

Podľa ministerstva financií sa výrazne zlepšil najmä výber dane z pridanej hodnoty (DPH). "Prvýkrát po siedmich rokoch sa nám podarilo zlepšiť výber DPH. Efektívna daňová sadzba sedem rokov kĺzala nadol a zvrat sa nám podarilo vykonať po roku a pol úsilia," priblížil šéf rezortu financií Peter Kažimír (Smer-SD). Zlepšenie výberu tejto dane podľa neho dokazujú údaje za september a október tohto roka. "Výber daní sa naďalej zlepšuje. Dohromady za september a október je to o 210 miliónov eur viac ako predpokladala posledná daňová prognóza. Ide o 130 miliónov eur na DPH, 60 miliónov eur na dani z príjmov právnických osôb a 20 miliónov eur na spotrebných daniach. To má pozitívny dopad aj na dlh, aj na lepšie plnenie fiškálneho cieľa, teda na splnenie 3-% deficitu v roku 2013," zdôraznil Kažimír.Zároveň avizoval, že od budúceho roka začnú platiť ďalšie opatrenia, ktoré napomôžu lepšiemu výberu daní, a tým aj k ozdraveniu verejných financií. "Od januára budúceho roka zavádzame kladivo na daňové úniky v prípade DPH. Hlavne sa sústredíme na karuselové obchody. Zavádzame elektronický výkaz DPH, budeme vyhodnocovať aj bločkovú lotériu," priblížil Kažimír.

Ministerstvo financií aj premiér zlepšenie výberu daní pripisujú aj aktivitám Finančného riaditeľstva (FR) SR. Finančná správa sa totiž viac sústredí na kontrolu platiteľov DPH, a to aj napriek poklesu vykonaných kontrol. "Počet kontrol medzi rokmi 2011 až 2013 poklesol približne o 21 %. Zaokrúhlene to je zo 7.500 na približne 6000 kontrol. Znížili sme ich zámerne, lebo sa chceme zameriavať na kontrolu tam, kde to má význam a využívame na to naše analytické nástroje," vysvetlil prezident finančnej správy František Imrecze.
Daňové úniky na Slovensku prispeli k poklesu príjmov Európskej únieK miliardovým stratám Európskej únie (EÚ) v dôsledku výpadku príjmov z dane pridanej hodnoty (DPH) prispelo aj Slovensko. Poukazuje na to vo svojej najnovšej štúdii spoločnosť Ernst & Young (EY). Podľa septembrovej štúdie o výpadku príjmov z DPH financovanej Európskou komisiou sa totiž Slovenská republika umiestnila na chvoste rebríčka krajín Európskej únie v dôsledku nesplnenia daňovej povinnosti, alebo nedostatočného výberu DPH za obdobie rokov 2000 až 2011. Slovensko tak bolo zaradené do poslednej pätiny štátov v rámci celej únie.

Daňové úniky na Slovensku dosiahli počas roka 2011 výšku 2,773 miliardy eur, v pomere k hrubému domácemu produktu dosiahli daňové úniky 4 %. V priemere za roky 2000 až 2011 pritom výška daňových únikov na Slovensku predstavovala 29 % odhadovaného celkového výberu alebo až 2,9 % hrubého domáceho produktu. "Komisia zvyšuje tlak na členské štáty a upozorňuje ich na potrebu zamerať sa na reformy bojujúce proti daňovým únikom v Európskej únii. Dá sa predpokladať pokračovanie tohto tlaku zo strany únie a nepôjde len o boj proti daňových podvodom," hovorí partner daňového oddelenia spoločnosti EY Marián Bíž. Podľa jeho slov však treba brať do úvahy, že porušovanie predpisov v oblasti DPH nie je jediným faktorom prispievajúcim k výpadku na strane príjmov. "Je to okrem iného rovnako aj výsledok stúpajúceho počtu konajúcich sa konkurzných konaní, platobnej neschopnosti a oneskorených platieb," hovorí Bíž.

Podľa EY v súčasnosti hľadajú spoločnosti čoraz častejšie možnosti ohýbania daňového systému, aby si znížili svoje daňové povinnosti v ekonomikách s vyšším daňovým zaťažením, s legislatívne slabšou mierou daňového vynútenia a v období recesie. "Ani Slovensko nie je výnimkou a štúdia Európskej komisie to len potvrdila. Firmy sú skôr ochotné si plniť svoje daňové povinnosti ako hľadať spôsoby ako sa legálne vyhnúť daňovej povinnosti, ak sa im darí, pôsobia v podnikateľskom prostredí so znižujúcou sa mierou byrokracie, jednoduchým systémom daní, ktorému podnikatelia rozumejú a s vyššou vymožiteľnosťou práva," tvrdí Bíž.

Podľa neho by k zníženiu daňových únikov prispelo napríklad zjednodušenie elektronickej komunikácie firiem so štátom. "Ďalšie odbúravanie zbytočnej byrokracie by mohlo mať ešte významnejší vplyv ako prísnejší postih neplatičov, ktorým napríklad začal v legislatívnej rovine ešte v minulom roku premiér Fico svoj boj s daňovými únikmi," dodal Bíž.

PREMIÉR: Daň z príjmu právnických osôb by mohla do budúcnosti klesnúťDane z príjmov právnických osôb by mohli klesnúť, ak sa slovenská ekonomika bude vyvíjať pozitívnym smerom. Pripustil to na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico (Smer-SD).

"Ak sa nám bude dariť v boji proti daňovým únikom a daňovým zločincom, ak sa nám bude dariť v oblasti ekonomiky, my sa nebránime predstave, že by daň z príjmu právnických osôb mohla ísť zase nadol. Do budúcnosti si to vieme predstaviť," povedal premiér.

Európska komisia (EK) v dnes zverejnenej prognóze predpokladá, že slovenská ekonomika v tomto roku vzrastie o 0,9 %. Je to o desatinu percenta viac ako predpokladá Ministerstvo financií (MF) SR. V roku 2014 by malo následne Slovensko zaznamenať rast na úrovni 2,1 %.

Prognózy EK taktiež odhadujú, že deficit verejných financií SR dosiahne v tomto roku 3 % hrubého domáceho produktu (HDP). Fico je presvedčený, že tieto čísla sú reálne.

"Koľko sa kričalo na začiatku roka, že je to nereálne a smiešne, ale keď to hovorí Európska komisia, tak je to pravdepodobne v poriadku. Budúci rok budeme mať asi tretí najvyšší hospodársky rast v eurozóne a stále budeme mať jeden z najnižších dlhov," dodal premiér.