Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Ekonomika

Prenosová sústava vyhlasuje súťaž na podporné služby na rok 2024

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Podporné služby sú dôležité na udržanie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou elektriny.

Bratislava 20. septembra (TASR) - Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) zverejnila podmienky obstarávania podporných služieb (PpS) a pravidlá účasti pre spoločnosti, ktoré majú záujem sa na tendri na rok 2024 zúčastniť. V stredu o tom informovala SEPS.

Podporné služby sú dôležité na udržanie rovnováhy medzi výrobou a spotrebou elektriny. Sú popri údržbe stožiarov a vedení rozhodujúcim finančným nákladom SEPS, keď v roku 2023 predstavujú plánované a regulátorom schválené náklady výšku 360 miliónov eur. Tieto náklady sú súčasťou výslednej ceny elektriny pre odberateľov.

"Uvedomujeme si, že situácia na trhu s energiami je stále dynamická a je po každej stránke sledovaná. Verím, že aj tento rok sa do súťaže zapoja viacerí poskytovatelia podporných služieb vrátane nových poskytovateľov, ktorí už získali kladné stanovisko SEPS v rámci postupu predbežného schválenia. Od účastníkov súťaže očakávame férové ponuky, vďaka ktorým dokážeme zabezpečiť stabilné dodávky elektriny koncovým odberateľom, teda domácnostiam, nemocniciam, školám či podnikom," uviedol generálny riaditeľ SEPS Jaroslav Vach.

Prvým krokom k zabezpečeniu obstarania podporných služieb na rok 2024 je zverejnenie pravidiel účasti subjektov na nákupe podporných služieb, zmluvných podmienok a pravidiel organizovania výberových konaní na zabezpečenie podporných služieb. SEPS vyzvala záujemcov, ktorí spĺňajú podmienky a chcú sa zúčastniť na obstarávaní podporných služieb na rok 2024, aby predložili svoje žiadosti spolu s dokumentáciou do 29. septembra v rámci kvalifikačnej fázy v rozsahu podmienok obstarávania.

V druhom kroku súťaže budú úspešní uchádzači, ktorí splnili podmienky kvalifikácie, môcť podávať cenové ponuky v rámci jednotlivých výziev pre obstarávané podporné služby v obchodnom informačnom systéme Damas Energy.