Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Ekonomika

Prešov získal financie na spracovanie bioodpadu

Na snímke pohľad na spracovaný kompost po biologickom odpade. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Nová technika pomôže skvalitniť zber zeleného odpadu. Obmedzí sa vznik nelegálnych skládok.

Prešov 17. januára (TASR) – Technické služby mesta Prešov, a. s., získali z operačného programu Kvalita životného prostredia takmer 830.000 eur na projekt Skvalitnenie triedeného zberu komunálneho odpadu - technika pre zvoz a spracovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu. Projekt umožní zakúpenie modernej techniky na zvoz a mechanickú úpravu vytriedených zložiek komunálnych odpadov.

Ako informovala hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová, technické služby zakúpia špeciálne vozidlo na zber a zvoz odpadu s rotačným systémom lisovania. Do lokalít s rodinnou zástavbou rozmiestnia nové hnedé špeciálne nádoby s odvetrávaním na zber biologicky rozložiteľného odpadu. Mesto vďaka projektu získa zvozový vlek s hydraulickou rukou, traktor, náves s trojstranovým vyklápaním a multicar. Na biologické odpady kúpia rezací a miešací voz a bubnový štiepkovač s hydraulickou rukou. Nová technika pomôže skvalitniť zber zeleného odpadu. Obmedzí sa vznik nelegálnych skládok.

"Prostredníctvom získaných financií obstaráme techniku, ktorá nielen vymení starú dosluhujúcu, ale pribudnú nové zariadenia, ktoré umožnia zber a spracovanie zelene z parkov a záhrad. Obyvatelia v individuálnej bytovej výstavbe to pocítia hlavne v tom, že im dáme k dispozícii špeciálne veľké 240 litrové nádoby na zelený odpad," uviedol riaditeľ technických služieb Milan Toth.

V súčasnosti sa zelený odpad dáva do veľkých vriec, aby ho po vyhrabaní nerozfúkal vietor. Vďaka projektu sa zjednoduší zber a triedenie odpadu zo záhrad, parkov a cintorínov. Nová technika poslúži vo veľkej miere aj pri jarnom a jesennom upratovaní v meste.