Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

Prezidentka diskutovala s expertmi o dosahoch koronakrízy

Prezidentka SR Zuzana Čaputová, foto z archívu. Foto: TASR - Martin Baumann

Podľa prezidentky Slovensko už dnes patrí ku krajinám EÚ s najväčším ekonomickým prepadom aj vzhľadom na závislosť od zahraničného obchodu, ktorý globálne klesá.

Bratislava 10. júna (TASR) - Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu pozvala za okrúhly stôl do Prezidentského paláca expertov. Diskutovala s nimi o dosahoch súčasnej ekonomickej situácie na nezamestnanosť. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec. Podľa odhadov odborníkov sa podarilo znížiť rast nezamestnanosti na Slovensku o tretinu.

Na stretnutí sa zúčastnili viceguvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Ľudovít Ódor, riaditeľka Implementačnej jednotky Úradu vlády SR Miriama Letovanec, výkonná riaditeľka Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce (CELSI) Marta Kahancová, vedúca tímu ekonomických analýz Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Lívia Vašáková, riaditeľ Inštitútu finančnej politiky (IFP) Eduard Hagara a člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Juraj Kotian.

Podľa prezidentky Slovensko už dnes patrí ku krajinám EÚ s najväčším ekonomickým prepadom aj vzhľadom na závislosť od zahraničného obchodu, ktorý globálne klesá. V pásme ohrozenia sa tak ocitajú tisícky zamestnancov, živnostníkov a podnikateľov.

"Ekonomická pomoc síce nebola taká rýchla a razantná, ako rýchlo a razantne sme našu ekonomiku zavreli, podľa odhadov expertov sa nám však podarilo znížiť rast nezamestnanosti o jednu tretinu," uviedla Čaputová s tým, že už teraz je potrebné myslieť o krok vpred.

"Musíme sa začať sústrediť na druhú vlnu pomoci. V tom nám môže byť obrovskou pomocou práve ekonomický balík obnovy, ktorý EÚ prináša. V rámci tejto pomoci si potrebujeme určiť investičné priority do budúcna, čo má byť zdrojom našej budúcej prosperity. Zároveň však musíme myslieť aj na skupiny ľudí, ktoré krízou trpia najviac a štátna pomoc ich doteraz obchádzala. Riešenie ich situácie musí byť taktiež našou prioritou," dodala prezidentka.

Ako Čaputová doplnila, Slovensko potrebuje plán, pretože objem peňazí, ktoré bude mať k dispozícii na preinvestovanie, môže zásadným spôsobom zmeniť podobu krajiny v budúcnosti.

"Ak chceme byť zelenšou, modernejšou a vzdelanejšou krajinou, tak práve toto je naša šanca. Aby sme ponúkané prostriedky od EÚ využili múdro a hospodárne, potrebujeme si vziať tieto ciele za svoje a nájsť na nich celospoločenskú zhodu,"
uzavrela Čaputová.