Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. september 2023Meniny má Vladislav
< sekcia Ekonomika

Prezidentka odsúhlasila zarátavanie štúdia do nároku na materskú

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR - Daniel Stehlík

Návrhom tak chcú zlepšiť možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, obzvlášť pre skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien.

Bratislava 2. júna (TASR) - Nárok na materské má poistenkyňa, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do tohto obdobia sa po novom započíta aj čas štúdia na strednej a vysokej škole, ak štúdiom získala poistenkyňa príslušný stupeň vzdelania. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú v piatok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.

"Cieľom predkladaného návrhu zákona je rozšírenie okruhu poistenkýň, ktoré majú nárok na materské, s dôrazom na tehotné ženy a matky tesne po ukončení štúdia. Tento krok môže slúžiť ako motivácia najmä mladých žien na materstvo po úspešnom skončení strednej alebo vysokej školy," vysvetlili predkladatelia v dôvodovej správe. Návrhom tak chcú zlepšiť možnosti žien na skĺbenie rodičovstva a pracovného života, obzvlášť pre skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien. Novela bude účinná od 1. januára 2024.