< sekcia Ekonomika

Prezidentka podpísala zmenu povinností pri štatistických výkazoch

Prezidentka SR Zuzana Čaputová s ochranným rúškom a rukavicami počas tlačovej konferencie. Foto: TASR – Martin Baumann

Právna norma nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.

Bratislava 4. mája (TASR) - Novela zákona o štátnej štatistike zmierni v období mimoriadnej situácie a núdzového stavu povinnosti štatistických výkazov. Vyplýva to z novely zákona, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Právna norma nadobudne účinnosť dňom vyhlásenia.

Cieľom novely je pomoc podnikateľom a ostatným spravodajským jednotkám spočívajúca v možnosti orgánov vykonávajúcich štátnu štatistiku vydávať opatrenia, ktoré v súčasnej vládou vyhlásenej mimoriadnej situácii a bezprostredne po nej modifikujú ich spravodajskú povinnosť.

Naliehavosť prijatia návrhu zákona vyplýva z aktuálnej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19 na území Slovenskej republiky, ktorá si vyžaduje prijať dočasné opatrenia v oblasti štátnej štatistiky a umožniť tak spravodajským jednotkám, aby sa sústredili na riešenie najvážnejších dosahov pandémie na ich vlastnú činnosť.

Keďže opatrenia v oblasti realizácie štatistických zisťovaní sú už na vnútroštátnej úrovni reálne prijímané, je podľa ŠÚ SR potrebné zabezpečiť ich jednotnosť a adekvátnosť. Zároveň bola zvolená taká úprava, aby orgány vykonávajúce štatistické zisťovania mohli prijímať takéto opatrenia aj v obdobných situáciách v budúcnosti.