Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Ekonomika

PRIESKUM: Stavebné firmy šetria na inováciách

Ilustračná snímka Foto: TASR/Branislav Račko

Takmer dve tretiny stavebných firiem vo svete využívajú diaľkové monitorovanie svojich projektov. Obľúbené sú najmä lietajúce drony, ktoré využíva 42 % firiem.

Bratislava 5. novembra (TASR) – Takmer dve tretiny stavebných firiem vo svete využívajú diaľkové monitorovanie svojich projektov. Obľúbené sú najmä lietajúce drony, ktoré využíva 42 % firiem. Zástupcovia stavebného sektora však celkovo majú k technologickým inováciám rezervovaný postoj a investujú do nich iba v nutných prípadoch. Vyplýva to z prieskumu poradenskej spoločnosti KPMG Global Construction Survey 2016.

Z viac ako 200 oslovených manažérov sa len 8 % považuje za technologických vizionárov. Takmer dve tretiny (64 %) dodávateľov stavebných projektov a bezmála tri štvrtiny (73 %) majiteľov projektov sa radia medzi tzv. nasledovateľov technologických trendov alebo tých, ktorí „zaspali dobu”. Najviac vizionárov je medzi stredne veľkými firmami s ročným obratom 1 až 5 miliárd USD.

„Strojárske a stavebné firmy majú štandardne na projektoch malé marže, je preto pochopiteľné, že nie sú veľmi proaktívne v investíciách do prevratných najmodernejších technológií. Inovácie sa implementujú iba v prípade, že ide o overené riešenie, ktoré prináša okamžité výhody a šetrenie v oblasti nákladov,“ konštatoval partner zodpovedný za Oddelenie manažérskeho poradenstva KPMG na Slovensku Peter Borák.

Výrazná väčšina respondentov prieskumu využíva diaľkové monitorovanie jednotlivých stavenísk, ale menej ako 30 % využíva mobilné zariadenia bežne na všetky svoje projekty. Takmer tretina nepoužíva mobilné platformy na monitoring stavebných projektov vôbec. A to i napriek tomu, že dve tretiny opýtaných sa domnievajú, že stavebné projekty sa stávajú čoraz rizikovejšími.

Z prostriedkov na diaľkové monitorovanie sú najobľúbenejšie lietajúce drony, ktoré využíva 42 % opýtaných. Pomerne malá vzorka respondentov (17 %) využíva tzv. smart senzory, ktoré vedia monitorovať pohyb odborného personálu na stavenisku.

„Projekty na celom svete sú stále väčšie, majú smelšie plány a sú čoraz komplexnejšie. Inovácie, ako je diaľkové monitorovanie alebo automatizácia majú obrovský potenciál na zvýšenie rýchlosti dodania projektu, zlepšenie presnosti aj bezpečnosti,“ poznamenal líder pre sektor strojárstva a stavebníctva KPMG v USA Geno Armstrong.

Strojárske a stavebné firmy a vlastníci projektov podľa prieskumu nevyužívajú naplno objem dát, ktoré majú k dispozícii. Takmer dve tretiny opýtaných nepoužívajú analytické údaje na projektové odhady ani na monitoring výkonnosti. Navyše, len štvrtina respondentov tvrdí, že sú schopní dostať všetky informácie o projekte naraz.

Integrovaný projektový reporting v reálnom čase je pre väčšinu stavebných firiem stále skôr mýtus ako realita. Do značnej miery je to podľa poradenskej spoločnosti spôsobené tým, že firmy majú tendenciu používať viac softvérových platforiem, ktoré sú manuálne sledované a vzájomne neprepojené. Iba 27 % respondentov verí, že ich kontroly sú skutočne globálne konzistentné.

„Výzvy, ktoré prinesie v budúcom desaťročí rýchlo sa vyvíjajúca infraštruktúra, prinesú nároky tak na majiteľov, ako aj na inžinierske a stavebné firmy. Budú musieť využívať technológiu viac strategicky a oveľa rýchlejším tempom ako doteraz,“ dodal Armstrong.