Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 14. apríl 2024Meniny má Justína
< sekcia Ekonomika

Prieskum: Za štyri roky sa zhoršila finančná situácia 17 % Slovákov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Júlia Jánošíková

Viac ako štvrtina ľudí (26 %) v prieskume deklarovala, že sa im od posledného priestupného roka podarilo začať pravidelne sporiť.

Bratislava 28. februára (TASR) - Väčšine populácie SR sa od posledného priestupného roka, teda medzi rokmi 2020 a 2024, finančná situácia veľmi nezmenila. Celkový stav svojich financií hodnotí 44 % Slovákov ako negatívny, z toho dlhodobo zlú situáciu pociťuje 27 % a zmenu k horšiemu ďalších 17 % opýtaných. Zvyšok vníma stav svojich financií kladne.

Vyplýva to z prieskumu 365.bank pri príležitosti nadchádzajúceho 29. februára, ktorý je dňom navyše v rámci priestupného roka 2024. Zber dát realizovala agentúra Ipsos vo februári tohto roka na reprezentatívnej vzorke 1050 respondentov.

"Dobrou správou je, že najviac pribudlo tých ľudí, ktorým sa podarilo začať pravidelne sporiť. Naopak, čo sa týka ideálnej sumy finančnej rezervy vo výške aspoň 6-násobku mesačného platu či investovania, každému piatemu človeku sa takáto zmena v jeho finančnom správaní nepodarila ani za uplynulé štyri roky, aj keď sa o ňu pokúšal," priblížila šéfka PR 365.bank Linda Valko Gáliková.

Viac ako štvrtina ľudí (26 %) v prieskume deklarovala, že sa im od posledného priestupného roka podarilo začať pravidelne sporiť. Z pohľadu väčších finančných výdavkov za toto obdobie si najväčšia časť populácie dopriala nové auto (23 %), prípadne si zrekonštruovala svoje bývanie (16 %). Naopak, viac ako polovica (55 %) nezrealizovala žiadnu väčšiu kúpu či investíciu.

Čo sa týka očakávaní do ďalšieho priestupného roka 2028, optimistických je podľa prieskumu 27 % populácie. V nemennosť situácie verí 29 % a zhoršenia sa obáva približne 14 % ľudí. "Necelá tretina si pritom netrúfla, pravdepodobne aj vzhľadom na dynamickosť uplynulého obdobia, odhadnúť vývoj v nasledujúcich štyroch rokoch," dodala Valko Gáliková.