Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Richard
< sekcia Ekonomika

Prieskum Združenia výrobcov murovacích materiálov

Foto: ZVMM

70 % Slovákov pri výbere stavebného materiálu kladie dôraz na energeticky úsporné bývanie a odolnosť proti požiaru. Ekologická záťaž nás zaujíma najmenej.

Bratislava 29. novembra (OTS) - Podľa najnovšieho prieskumu Združenia výrobcov murovacích materiálov (ZVMM) slovenskí spotrebitelia pri výbere stavebného materiálu z akého plánujú postaviť dom preferujú murovacie materiály pred drevom. Spájajú si ich s prednosťami ako odolnosť voči požiarom a murovacie materiály by uprednostnili aj pre ich tepelnoizolačné vlastnosti. Pre 74,5 % z celkového počtu opýtaných je dôležitá zdravotná nezávadnosť materiálov. Z prieskumu tiež vyplýva, že len 38 % spotrebiteľov sa zaujíma o celkový dopad stavby na životné prostredie a o recykláciu po skončení jej životnosti.

ZVMM počas novembra realizovalo medzi Slovákmi na sociálnych sieťach prieskum, v ktorom zisťovalo postoje ľudí k jednotlivým stavebným materiálom a ich vlastnostiam. V rámci prieskumu sa zástupcovia ZVMM zaujímali, aké stavebné materiály spotrebitelia preferujú, na základe akých parametrov sa rozhodujú pre materiál svojej stavby (cena, odolnosť, životnosť, dopad na životné prostredie a iné) a s akými vlastnosťami si jednotlivé stavebné materiály spájajú (zdravé bývanie, odolnosť voči požiaru, hodnota na realitnom trhu a iné). Celkovo sa do prieskumu počas novembra zapojilo 325 respondentov.

Pre ľudí sú dôležité kvalitatívne vlastnosti domu


Na základe údajov Štatistického úradu SR z roku 2024 aj napriek určitému trendu stavieb s drevenou stĺpikovou konštrukciou nazývaných aj drevodomy stále na slovenskom trhu dominuje výstavba murovaných domov. Podľa novembrového prieskumu ZVMM Slováci celkovo kladú dôraz na kvalitatívne vlastnosti domu, akými sú tepelnoizolačné vlastnosti a odolnosť voči požiarom. „Výsledky prieskumu nám dokazujú, že klimatické zmeny a extrémne výkyvy počasia, ako sú povodne či požiare, ovplyvňujú rozhodovanie ľudí pri výbere stavebných materiálov. Slováci si uvedomujú potrebu bezpečných, odolných a trvácnych riešení. Murovacie materiály vynikajú práve v týchto oblastiach – sú mimoriadne odolné voči povodniam či požiarom, čím poskytujú bezpečný základ pre budovy. Zároveň ich tepelnoizolačné vlastnosti pomáhajú udržiavať optimálnu teplotu v interiéri, zabraňujú úniku tepla a prispievajú k znižovaniu nákladov na energie. V čase rastúcej inflácie a cien energií sa tieto vlastnosti aj v praxi stávajú kľúčovými pri rozhodovaní o výstavbe alebo kúpe domu,“ vysvetľuje Martin Mihál, predseda ZVMM.

Preferované vlastnosti stavebných materiálov ostávajú rovnaké aj u priaznivcov drevostavieb

Prieskum tiež ukázal, že 25 % respondentov uprednostňuje ľahké drevené stĺpikové konštrukcie, zatiaľ čo 12 % preferuje celodrevené stavby, ako sú napríklad zruby. Z prieskumu je tiež zjavné, že moderné domy s konštrukciami z dreva sú spotrebiteľmi vnímané ako cenovo dostupnejšie, rýchlejšie na výstavbu a zdravšie. „Zaujímavým aspektom, ktorý by stálo tiež za preskúmanie, je miera informovanosti verejnosti o percentuálnom podiele dreva v rôznych typoch stavieb. Napríklad v starých zrubových stavbách je podiel dreva v stene až 100 %, u modernej sendvičovej zrubovej steny môže podiel dreva klesnúť až o 50 % a čo je prekvapujúce stena domu z ľahkých stĺpikových konštrukcií obsahuje drevo v rozmedzí 5 až 15 % a jej väčšinu tvorí tepelná izolácia. Tento fakt môže mať významný vplyv na rozhodovanie spotrebiteľov pri výbere stavebných materiálov a posúdenie zdravotného hľadiska jednotlivých materiálov. Otázkou tiež zostáva či tieto stavby dokážu z dlhodobého hľadiska naplniť očakávania spotrebiteľov, najmä pokiaľ ide o ich odolnosť, životnosť a energetickú efektívnosť, ktoré označili za kľúčové v našom prieskume,” poukazuje na výsledky Martin Mihál.



Ekologické hľadisko je u ľudí na poslednom mieste

Ekologické a recyklačné aspekty stavebných materiálov majú pre väčšinu respondentov nízku prioritu – bez ohľadu na to či preferujú murovaný dom, alebo drevostavbu. Celkový dopad na životné prostredie počas celého životného cyklu stavby považuje za veľmi dôležitý celkovo 38,2 % opýtaných, zatiaľ čo 16 % ho nepovažuje za podstatný vôbec. Ešte nižší záujem bol zaznamenaný pri možnosti recyklácie po skončení životnosti alebo demolácie domu – tento parameter je kľúčový len pre 28,9 % respondentov. Tento trend naznačuje, že ekologická záťaž stavieb nie je pre väčšinu Slovákov prioritou, bez ohľadu na výber stavebného materiálu. „Výsledky naznačili nielen nižší záujem o ekologické dopady stavieb, ale aj nedostatočnú informovanosť. Na rozdiel od vnímania respondentov sú podľa odborných štúdií posudzujúcich celkový životný cyklus stavieb zahŕňajúci množstvo kategórií, murované stavby a drevostavby v priemere rovnaké a pri predĺžení porovnávacieho obdobia majú vďaka trvanlivosti murované stavby nižší negatívny dopad na životné prostredie. Navyše výrobcovia muriva už uskutočňujú plány na zníženie emisií z výroby s cieľom priblížiť sa v dlhodobom horizonte k nulovému stavu.“ komentuje Martin Mihál.

Aký je záver?

Výber stavebného materiálu je pre slovenských spotrebiteľov komplexným rozhodovaním, kde na popredné miesto vystupujú vlastnosti ako životnosť, energetická úspornosť a zdravotne nezávadné prostredie v dome. Murované materiály sa v tomto smere stále tešia vysokej obľube, pretože spĺňajú kritériá, ktoré ľudia považujú za najdôležitejšie, a to podľa energetických štandardov a v súlade s legislatívou.

Zaujímavým zistením prieskumu je aj to, že 43 % ľudí považuje za veľmi dôležitú hodnotu stavby na realitnom trhu, v čom jednoznačne vedú murovacie materiály, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou až okolo 100 rokov. “Tento faktor môže byť kľúčový pri rozhodovaní o tom, ako sa bude vyvíjať trh so stavebnými materiálmi v budúcnosti,” uzatvára Martin Mihál.

KOVÁČ: Pozlátenú sochu na vrchu Slavína reštaurovali, priťahuje blesky

Socha vojaka na vrchole obelisku symbolicky kompenzuje dôsledky necitlivého postupu úradov totalitného režimu, ktoré nechali zbúrať vežu neďalekého kostola na Kalvárii (správa, PODCAST, VIDEO).

- Maďarská vláda sa rozhodla ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde (ICC). Vo štvrtok to potvrdil šéf úradu vlády Gergely Gulyás. V ten istý deň do Maďarska pricestoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu, na ktorého ICC vydal zatykač.

- Spoločnosť Volkswagen (VW) Slovakia uzavrela rok 2024 so solídnymi výsledkami. Obrat sa zvýšil medziročne o 6 % na 12,5 miliardy eur a zisk pred zdanením o 11 % na 355 miliónov eur.

- Ruská generálna prokuratúra prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Telegram označila za nežiadúcu činnosť neziskovej organizácie na podporu prevencie pred vírusom HIV. Jej zakladateľom je hudobník Elton John. Informuje TASR podľa správy ruskej agentúry TASS.

- Lekár z Kliniky plastickej chirurgie v Nemocnici Ružinov v Bratislave mal pozitívny výsledok na nedovolené látky.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali štvrtkové rokovanie termínovaným bodom, a to vládnym návrhom zákona o podpore prioritných okresov, ktorého predkladateľom je Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

- Záver stredajšieho istanbulského futbalového derby medzi Fenerbahce a Galatasarayom (1:2) priniesol bizarný incident. Tréner domácich Jose Mourinho po konci štvrťfinálového duelu Tureckého pohára napadol kormidelníka hostí Okana Buruka, ktorého potiahol za nos.

- Slovenská verejnosť a kultúrna obec sa vo štvrtok rozlúči s popredným filmovým, divadelným a rozhlasovým hercom Štefanom Kvietikom.

- Pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Kremnice sprístupnia vo štvrtok v Štátnom archíve v Banskej Bystrici, pracovisko Archív Kremnica, verejnosti výstavu s názvom Oslobodenie Slovenska 1945.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestoval vo štvrtok skoro ráno do Maďarska. S odvolaním sa na status maďarského ministra Kristófa Szalaya-Bobrovniczkého o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Palestínske militantné hnutie Hamas Hnutie odmietlo najnovší izraelský návrh na prímerie v palestínskom Pásme Gazy, uviedli v stredu pre agentúru AFP dvaja predstavitelia tohto hnutia, píše TASR.

- Hokejisti Caroliny Hurricanes a Toronta Maple Leafs si v noci na štvrtok zabezpečili účasť v play off NHL. Carolina zdolala doma Washington Capitals 5:1.

- Viaceré západné štáty považujú clá, ktoré americký prezident Donald Trump zaviedol na obchodných partnerov USA, za nesprávny krok a chcú sa pokúsiť o dohodu s USA. Vyplýva to z prvých reakcií západných politikov na Trumpovo.

- Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noël Barrot v stredu varoval, že vojenská konfrontácia s Iránom bude „takmer nevyhnutná“, ak rozhovory o jeho jadrovom programe budú neúspešné.

- Nové clá, ktorých zavedenie prezident USA Donald Trump oznámil v stredu vo Washingtone, začnú platiť 5. a 9. apríla. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Väčšina poslancov Európskeho parlamentu chce, aby Európska únia reagovala rozhodne na ruskú agresiu na Ukrajine, konflikt na Blízkom východe aj na návrat tzv. veľmocenskej politiky. Vyplýva to zo stredajšieho vyhlásenia EP, na ktoré sa odvoláva TASR.

- Členské štáty NATO v prvých troch mesiacoch tohto roka prisľúbili Ukrajine bezpečnostnú pomoc za viac než 20 miliárd dolárov, oznámil v stredu generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte.

- Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo štvrtok uviedla, že EÚ je pripravená reagovať na nové colné tarify, ktoré v stredu 2. apríla oznámil americký prezident Donald Trump.

- Prezident USA Donald Trump v stredu oznámil recipročné clá na dovoz všetkého tovaru z EÚ vo výške 20 percent.

- Americký prezident Donald Trump povedal členom svojej administratívy a ďalším blízkym osobám, že miliardár Elon Musk čoskoro odíde zo svojej funkcie vo vláde a vráti sa k podnikaniu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere stredajšieho rokovania venovali vládnemu návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.