Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

Prievidza využije ďalšie pozemky pre príchod nových investorov

S vytvorením približne 600 pracovných miest v prvej fáze počíta nemecká spoločnosť Brose, ktorej príchod do priemyselného parku v Prievidzi dnes oficiálne ohlásili predstavitelia samotného investora, samosprávy Prievidze i predseda vlády SR Robert Fico. Nemecký výrobca komponentov pre automobilový priemysel začne s výstavbou haly v metropole hornej Nitry už v októbri a jeho investícia tu predstavuje 50 miliónov eur. Na snímke pohľad na letisko v Prievidzi a Bojnický zámok z priemyselného areálu v Prievidzi. V Prievidzi, 11. mája 2015. Foto: TASR/Alexandra Moštková

Subdodávateľ pre automobilový priemysel oficiálne ohlásil svoju investíciu v prievidzskom priemyselnom parku 11. mája 2015.

Prievidza 27. júna (TASR) - Pre budúcich potenciálnych investorov ako i subdodávateľov výrobcu komponentov pre automobily - spoločnosť Brose - využije mesto Prievidza pozemky, ktoré budú súčasťou priemyselnej zóny Západ II. Plochy o výmere asi 17 hektárov sa nachádzajú v blízkosti zóny Západ I., kde v súčasnosti Brose stavia svoj závod. Zámer prípravy pozemkov odobrili prievidzskí mestskí poslanci na svojom dnešnom rokovaní.

Potreba prípravy nových pozemkov pre ďalších investorov v Prievidzi vyplynula práve v súvislosti s príchodom Brose do metropoly hornej Nitry, potvrdil viceprimátor Prievidze Ľuboš Maxina. "V zásade sme odpredali všetky pozemky a dnes sa teda intenzívne stavia a budú sa budovať ďalšie časti závodu, čím sa vlastne ten areál v zásade zaplnil. Preto treba povedať, čo budeme robiť ďalej a aké podmienky budeme vytvárať pre príchod nových investorov," uviedol.

V priemyselnej zóne Západ II. vlastní mesto približne 17 hektárov pozemkov, ktoré sú sčasti znehodnotené vedením vysokého napätia, samospráva tak bude môcť využiť asi 14,5 hektára z ich výmery. "Keďže ide o poľnohospodársku pôdu, treba pripraviť ďalšie investície na prístupovú komunikáciu, siete, aby sme mohli ponúknuť ďalším dopytujúcim sa investorom, či už subdodávateľom Brose alebo iným možnosti vytvorenia ďalších pracovných príležitostí v meste," ozrejmil Maxina.

Prievidzský viceprimátor tvrdí, že samospráva zaznamenala záujem o pozemky zo strany ďalších investorov. "Za posledné štyri mesiace sme neskutočne napredovali v oblasti predaja pozemkov, ktoré prináležia k priemyselnému parku. Neformálne máme ohláseného ďalšieho subdodávateľa na priľahlom pozemku spoločnosti Rübig," spresnil s tým, že mesto vyhodnocuje obchodné verejné súťaže na ďalšie pozemky, pričom má ohlásené ďalšie rokovanie ohľadom záujmu o plochy.

Časový horizont realizácie rozvoja priemyselnej zóny nevedel Maxina presne určiť. "Budeme sa snažiť dotiahnuť majetkovo-právne veci, zvážiť možnosti získania prípadne nenávratných finančných zdrojov, ako tomu bolo pri priemyselnom parku I. Zhruba na 700.000 eur boli vyčíslené menšie investície, a to oplotenie, prístupová komunikácia či napojenie na kanalizáciu," dodal.

Subdodávateľ pre automobilový priemysel oficiálne ohlásil svoju investíciu v prievidzskom priemyselnom parku 11. mája 2015. Do strategického závodu plánuje firma investovať 50,1 milióna eur, výrobu chce začať v roku 2017. V prvých troch rokoch svojej existencie by mal projekt priniesť 600 pracovných miest, v konečnej fáze by ich malo byť 3000. Spoločnosti Brose Prievidza, s.r.o., ktorá vznikla v marci 2015 a jej jediným spoločníkom je nemecká skupina Brose International GmbH Coburg, odsúhlasila vláda SR aj investičnú pomoc vo výške 12,5 milióna eur.