< sekcia Ekonomika

Príprava a výstavba D3 patrí k prioritám diaľničnej spoločnosti

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Jaroslav Novák

NDS ďalej informovala, že vo výstavbe je aktuálne na D3 úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec, ktorý bude motoristom slúžiť od decembra budúceho roka.

Bratislava 22. októbra (TASR) - Príprava a výstavba D3 patrí k prioritám Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Prípravu na týchto úsekoch akceleruje v maximálnej možnej miere a jej priebeh je taký, aby tieto projekty spĺňali podmienky na financovanie z nového operačného obdobia 2021 - 2027, respektíve zo zdrojov Európskej investičnej banky. Médiá o tom v utorok informovala NDS v reakcii na vyjadrenia z tlačovej besedy k príprave a výstavbe diaľnice D3 na Kysuciach.

"V tomto roku uzavrel minister dopravy s ministrom financií memorandum o financovaní projektov diaľnic a rýchlostných ciest a jeho súčasťou sú aj všetky úseky diaľnice D3, ktoré sú v príprave a predpokladá sa ich spolufinancovanie z budúceho operačného programu," uviedla hovorkyňa spoločnosti Michaela Michalová.

NDS ďalej informovala, že vo výstavbe je aktuálne na D3 úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec, ktorý bude motoristom slúžiť od decembra budúceho roka. Diaľničné úseky D3 Žilina, Brodno - Kysucké Nové Mesto, D3 Žilina, Brodno - Kysucké Nové Mesto - privádzač, D3 Kysucké Nové Mesto - Oščadnica, sú v rôznych stupňoch prípravy. Predpoklad začiatku výstavby týchto úsekov je postupne v rokoch 2020 - 2022 v závislosti od ukončenia prípravy a zabezpečenia finančného krytia. Ako prvý pôjde do súťaže úsek D3 Žilina, Brodno – Kysucké Nové Mesto, privádzač, a to v 2. polovici roku 2020. Koniec výstavby týchto úsekov sa predpokladá v rokoch 2024 až 2026. 

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR aktívne pracuje na príprave a výstavbe chýbajúcich úsekov na diaľnici D3 cez Kysuce smerom na Poľsko, ktorá rovnako ako D1 patrí medzi priority rezortu v oblasti diaľnic a rýchlostných ciest ako dôležitá severo–južná dopravná tepna. „Termíny realizácie jednotlivých úsekov D3 budú stanovené na základe postupu prípravy projektovej dokumentácie, majetkovoprávneho usporiadania a vydania potrebných právoplatných rozhodnutí a povolení, potvrdení ekonomickej efektívnosti investície, a taktiež po zohľadnení možností zabezpečenia finančných prostriedkov, ktoré sú nevyhnutné na realizáciu," uviedla hovorkyňa rezortu Karolína Ducká.

Petičný výbor D3 pre Kysuce prijal v utorok zástupca vedúceho Zastúpenia Európskej komisie (EK) v SR Radim Dvořák. Podľa neho je diaľnica D3 kľúčovou investíciou pre SR v novom programovom období 2021 až 2027. Predseda petičného výboru Ľubomír Jánoška uviedol, že na Zastúpení EK žiadali, aby diaľnica D3 bola vyhlásená za medzinárodný problém a medzinárodnú diaľnicu. Problém spôsobuje medzinárodný tranzit, ktorý podľa neho zahlcuje Kysuce. Pripomenul, že na severe Slovenska sú významní zahraniční zamestnávatelia, a bolo im prisľúbené riešenie dopravy.