Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. december 2023Meniny má Mikuláš
< sekcia Ekonomika

Produkcia stavebníctva eurozóny aj celej EÚ v marci klesla

Ilustračné foto. Foto: TASR - Ján Krošlák

Spomedzi členských štátov, ktorých údaje mal Eurostat k dispozícii, najväčší medzimesačný pokles produkcie v stavebníctve zaznamenali v Rakúsku (-10,9 %), na Slovensku (-10,3 %) a v Nemecku (-4,6 %).

Luxemburg 22. mája (TASR) - Stavebná produkcia v eurozóne sa v marci 2023 prvýkrát za tri mesiace znížila. Prispel k tomu pokles aktivity v obidvoch hlavných odvetviach, v pozemných aj inžinierskych stavbách. TASR o tom informuje na základe údajov štatistického úradu Európskej únie (EÚ) Eurostat a agentúry RTTNews.

Podľa týchto údajov sa stavebná produkcia v regióne, ktorý zaviedol euro, po úprave o sezónne vplyvy v marci 2023 znížila o 2,4 % oproti februáru, keď stúpla o 1,7 %. V celej EÚ stavebná produkcia v marci klesla medzimesačne o 1,9 %. V medziročnom porovnaní produkcia v stavebníctve eurozóny klesla o 1,5 % a v rámci celej EÚ bola slabšia o 1,2 %

Spomedzi členských štátov, ktorých údaje mal Eurostat k dispozícii, najväčší medzimesačný pokles produkcie v stavebníctve zaznamenali v Rakúsku (-10,9 %), na Slovensku (-10,3 %) a v Nemecku (-4,6 %). Najväčší nárast evidovali v Rumunsku (4,1 %), Slovinsku (3,2 %) a Portugalsku (1,6 %).

Najvýraznejší medziročný pokles produkcie v stavebníctve nahlásili Slovensko (-10,3 %), Maďarsko (-9,8 %) a Česko (-6,1 %). Najväčší rast evidovalo Slovinsko (28,3 %), Rumunsko (17,7 %) a Holandsko (4,2 %).