Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Ekonomika

Produkcia v stavebníctve eurozóny sa v septembri vrátila k rastu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Stavebná produkcia v eurozóne vzrástla v septembri medzimesačne o 2 %. V auguste zaznamenala pokles o 0,6 %, uviedol Eurostat, ktorý údaj za august oproti predbežnému odhadu zhoršil.

Luxemburg 19. novembra (TASR) - Produkcia v stavebnom sektore eurozóny sa v septembri vrátila k rastu, čo sa však týka vývoja v celom 3. kvartáli, tempo rastu bolo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom približne polovičné. Uviedol to v pondelok štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

Stavebná produkcia v eurozóne vzrástla v septembri medzimesačne o 2 %. V auguste zaznamenala pokles o 0,6 %, uviedol Eurostat, ktorý údaj za august oproti predbežnému odhadu zhoršil. Rýchly odhad poukazoval na pokles o 0,5 %.

V oblasti pozemných stavieb produkcia vzrástla o 2,2 % a v oblasti inžinierskych stavieb sa zvýšila o 1,8 %. V auguste v obidvoch prípadoch klesla po revízii o 0,6 %.

Na medziročnej báze sa produkcia v stavebnom sektore eurozóny zvýšila v septembri o 4,6 %. Výrazne tak zrýchlila tempo rastu, keď v auguste medziročný rast dosiahol 2,2 %. Augustový rast však Eurostat týmto revidoval smerom nadol, keďže v prvom odhade zverejnil rast na úrovni 2,5 %.

Práve vývoj za mesiac august spôsobil, že za celý 3. štvrťrok vzrástla stavebná produkcia eurozóny medzikvartálne len o 0,8 %. To je takmer polovičné tempo rastu v porovnaní s 2. štvrťrokom, keď produkcia v stavebníctve eurozóny zaznamenala rast na úrovni 1,5 %.

Medziročne sa stavebná produkcia zvýšila v 3. štvrťroku o 3,5 %. Na porovnanie, v 2. kvartáli medziročný rast dosiahol 2,7 %.