Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 22. máj 2024Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Ekonomika

Profil akciovej spoločnosti Matador

Z výstavby n.p. Matador Bratislava. Na archívnej snímke z 30. júna 1977 stavba valcovne gumových zmesí. Foto: TASR/Vlastimir Andor

Spoločnosť Matador má vo svojom výrobnom programe výrobu a predaj pneumatík na osobné, ľahké nákladné a nákladné automobily a ich protektorovanie.

Bratislava 16. apríla (TASR) - TASR v rámci prehľadu najväčších priemyselných podnikov vydáva profil bývalej akciovej spoločnosti Matador so sídlom v Púchove, ktorá v súčasnosti pôsobí na slovenskom trhu prostredníctvom dvoch spoločností: Continental Matador Rubber a Continental Matador Truck Tires.

Jedna z najväčších spoločností podnikajúcich v chemickom a gumárenskom priemysle na Slovensku mala vo svojom výrobnom programe výrobu a predaj pneumatík na osobné, ľahké nákladné a nákladné automobily a ich protektorovanie. Zaoberala sa aj výrobou a predajom dopravných pásov, duší, autovložiek a ostatných výrobkov z technickej gumy. Ďalšou charakteristickou činnosťou spoločnosti bola výroba a predaj gumárenských strojov, ich montáž a generálne opravy.

Matador Púchov bol nositeľom tradičnej obchodnej známky MATADOR, ktorú používala bratislavská gumárenská firma Matador - prvý výrobca pneumatík v bývalom Československu. Matador Bratislava vyrábal autoplášte od roku 1925. V 30. rokoch 20. storočia sa matadorky montovali na všetky slávne československé automobily a natrvalo sa zapísali do rozvoja automobilového priemyslu.

Pokusná výroba pneumatík v roku 1925

Z výstavby n.p. Matador Bratislava. Na archívnej snímke z 30. júna 1977 stavba valcovne gumových zmesí.
Foto: TASR/Vlastimir Andor
Spoločnosť Matador - gumové a balatové závody bola zaregistrovaná vo firemnom registri 7. septembra 1905. V marci 1906 začal Matador s výrobou gumových hadíc a remeňov v Bratislave-Petržalke. Pokusná výroba pneumatík začala v roku 1925 a až do roku 1931 bol bratislavský Matador jediným výrobcom pneumatík v ČSR. V roku 1945 bol podnik zoštátnený a v roku 1946 sa stal národným podnikom.

V rámci povojnovej industrializácie Slovenska sa v novopostavenom závode v Púchove začala výroba 1. mája 1950. Vtedy bola vyrobená prvá pneumatika s názvom Matador. V roku 1953 sa závod osamostatnil a prijal názov Gumárne 1. mája. Ich výrobky pod značkou Barum, ktorá vznikla z názvov Baťa, Rubena a Matador, čoskoro poznali zákazníci v mnohých krajinách. V roku 1990 sa stala firma jednou z prvých štátnych akciových spoločností pod názvom Gumárne Barum Púchov.

K svojmu pôvodnému názvu Matador Púchov sa vrátila od 1. júla 1993. V roku 1994 bola firma privatizovaná formou samostatnej akciovej spoločnosti, čo výrazne ovplyvnilo jej ďalšie aktivity. V roku 1995 podpísali zakladateľskú zmluvu, na základe ktorej sa začala v apríli 1996 výroba osobných radiálnych pneumatík v spoločnom podniku Matador - Omskšina v ruskom meste Omsk.Zmluva s koncernom Continental

Dňa 17. septembra 1998 bola v Púchove podpísaná zmluva s nemeckým koncernom Continental o založení spoločného podniku Continental Matador na výrobu nákladných autoplášťov. Výroba v tomto spoločnom podniku bola slávnostne spustená 7. januára 1999. Táto časť podniku sa dnes nazýva Continental Matador Truck Tires.

Rok 2004 sa niesol v duchu výrazných akvizícií. S etiópskou spoločnosťou Addis Tyre Company založil Matador, a. s., spoločný podnik Matador ATC so sídlom v etiópskej Addis Abebe na výrobu diagonálnych a radiálnych autoplášťov pre africký trh. V roku 2007 získal Continental 51% gumárenskej divízie Matador Rubber. V priebehu rokov 2008 a 2009 navýšil nový akcionár svoj majetkový podiel na 100%. Táto časť podniku sa dnes nazýva Continental Matador Rubber.

V priebehu roka 2009 sa v Púchove otvorilo nové distribučno-logistické centrum spoločnosti Continental pre strednú a východnú Európy. Continental otvoril v máji 2010 v Púchove novú výrobnú halu.

Zvýšenie výrobných kapacít

Vedením spoločnosti Continental bol v roku 2011 odsúhlasený projekt ďalšieho zvýšenia výrobných kapacít. Dokončených bolo 20.000 m2 skladovacej plochy, 7150 m2 novej výrobnej haly vrátane montáže výrobných technológií a ukončila sa hrubá stavba ďalšej výrobnej haly o výmere 7400 m2.

Predseda vlády SR Robert Fico spolu s podpredsedom vlády SR a ministrom financií SR Petrom Kažimírom a ministrom hospodárstva SR Tomášom Malatinským podpísali 10. apríla 2013 v nemeckom Hannoveri s predstaviteľmi spoločnosti Continental AG memorandum o porozumení. Podľa neho Continental bude v Púchove investovať 250 mil. eur, vďaka čomu sa na Slovensku vytvorí 600 nových pracovných miest.

Zdroj: matador.sk