Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Ekonomika

Program Európa pre občanov podporil projekty za takmer 804.000 eur

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Program Európa pre občanov podporuje projekty medzinárodných stretnutí družobných miest a obcí, budovanie sietí medzi mestami alebo obcami.

Bratislava 8. augusta (TASR) – Na Slovensko vďaka programu Európa pre občanov poputuje takmer 804.000 eur. V poslednej výzve uspelo 24 slovenských projektov. Najviac peňazí pôjde do 21 slovenských obcí, miest a organizácií zastupujúcich samosprávu na projekty podporujúce družobné partnerstvá miest. V stredu o tom informovali na tlačovej konferencii v Bratislave zástupcovia Európskeho kontaktného bodu (EKB), ktorý program Európa pre občanov na Slovensku zastupuje.

Program Európa pre občanov podporuje projekty medzinárodných stretnutí družobných miest a obcí, budovanie sietí medzi mestami alebo obcami, projekty občianskej spoločnosti a projekty zachytávajúce pamäť ľudí na udalosti 20. a 21. storočia. "Je najmenším programom z tzv. komunitárnych programov EÚ, akými sú Erazmus+, Kreatívna Európa alebo Horizon2020. Program riadi Európska komisia prostredníctvom svojej výkonnej agentúry EACEA. Podané projekty sa hodnotia priamo z Bruselu. Financovanie projektov prebieha na základe tzv. paušálov," priblížila Želmíra Gerová, vedúca EKB na Slovensku.

Cieľovou skupinou programu sú obce, mestá, záujmové združenia, neziskové organizácie, občianske združenia a verejný sektor. "EKB zároveň ponúka konzultácie pre tých, ktorí vypracovávajú nejaký projekt programu. Ten pôsobí na Slovensku od roku 2011, ktorý je súčasťou Národného osvetového centra," spresnila.

Podľa Gerovej sú z dlhodobého horizontu úspešní najmä žiadatelia o podporu z programu Družobné mestá a pri každej uzávierke je úspešných približne 20 projektov. "Z celoeurópskeho hľadiska ide pravidelne o jeden z troch najlepších výsledkov," dodala.

Okrem medzinárodnej spolupráce v oblastiach samosprávy je program zameraný aj na rozvoj aktívneho občianstva. "V rámci tohto opatrenia získal v porovnaní s projektmi z celej Európy najvyššie hodnotenie projekt zameraný na voľby do Európskeho parlamentu 2019, ktorý predložila slovenská organizácia GLOBSEC," informovala Gerová.

V oblasti Európska pamäť bol podporený projekt organizácie Post Bellum SK a projekt Katedry rusistiky Univerzity Komenského v Bratislave.