Quantcast
< sekcia Ekonomika

Projekt CraftEdu je určený na vzdelávanie v stavebných profesiách

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Celkový rozpočet medzinárodného projektu CraftEdu je vyše 1,001 milióna eur.

Bratislava 26. januára (TASR) – CraftEdu je samostatným medzinárodným projektom, ktorý je primárne určený na vzdelávanie dospelých. Jeho výsledky je však možné preniesť do učebných osnov, ktoré sa využívajú v duálnom vzdelávaní v stavebníctve. Pre TASR to uviedol Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS).

"Z dôvodu dĺžky trvania projektu je predpoklad implementácie výsledkov z projektu do duálneho vzdelávania jednotlivými školami až o dva roky," spresnil zväz s tým, že hlavným cieľom je vytvorenie moderných vzdelávacích programov pre stavebné profesie montážnik výplní stavebných otvorov, tesár, elektrikár, elektrikár – silnoprúd a hydroizolatér.

"Zástupcovia zamestnávateľov prostredníctvom stavovských a profesijných organizácií definujú profily absolventov podľa aktuálnych, ale aj budúcich potrieb trhu práce," uviedol Milan Kuzma zo Štátneho inštitútu odborného vzdelávania. Tieto požiadavky sú podľa neho prostredníctvom pracovných skupín priebežne premietané do učebných osnov stredných odborných škôl.

Priemyselná revolúcia 4.0 v stavebníctve podľa ZSPS znamená, že sa zásadným spôsobom menia požiadavky na kvalifikáciu, čo aj samotné školy priznávajú, a vzdelávacie programy treba aktualizovať a modernizovať.

Celkový rozpočet medzinárodného projektu CraftEdu je vyše 1,001 milióna eur. Pre slovenských partnerov v projekte, Zväz stavebných podnikateľov Slovenska, Slovenskú inovačnú a energetickú agentúru a spoločnosti Ústav vzdelávania a služieb a ViaEuropa Competence Centre, je určená suma 417.086 eur, Slovensko ako štát finančne do projektu neprispelo.

Na úvodnom stretnutí k projektu v polovici januára tohto roka sa zúčastnilo okrem zástupcov štátnej správy a odborných organizácií aj osem škôl od stredných stavebných po stavebné fakulty vysokých škôl z Nitrianskeho, Trenčianskeho, Bratislavského, Košického, Žilinského a Banskobystrického kraja, informoval zväz.

Projekt CraftEdu je financovaný z prostriedkov Európskej únie z programu Horizont 2020. Súčasťou projektového tímu sú partneri z Českej republiky, Slovenska, Bulharska a Rakúska. Celkové trvanie projektu je 36 mesiacov, začal sa v roku 2018 a skončí sa v roku 2021.