Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Ekonomika

Protestujúci vyzvali vládu k prijatiu zákona na záchranu priemyslu

Na snímke demonštrant drží transparent na protestnom zhromaždení iniciatívy Pomôžme Slovalcu – Zachráňme výrobu hliníka v SR pred Úradom vlády SR na Námestí slobody v Bratislave v stredu 24. augusta 2022. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Súčasťou verejného zhromaždenia bolo aj odovzdanie petičných hárkov podpisovej akcie na podporu Slovalca a iných priemyselných podnikov.

Bratislava 24. augusta (TASR) - Občianska iniciatíva Pomôžme Slovalcu a zachráňme výrobu hliníka v SR zorganizovala v stredu protestné zhromaždenie pred úradom vlády v Bratislave. Jeho cieľom bolo vyjadriť nespokojnosť s neochotou vlády predložiť návrh novely zákona o obchodovaní s emisnými kvótami, ktorým by sa výška kompenzácií z Environmentálneho fondu vyrovnala kompenzáciám v ostatných priemyselných krajinách Európskej únie. Zhromaždenie podporili aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy (APZD), Odborový zväz (OZ) Kovo, členovia nórskych odborov, Banskobystrický samosprávny kraj, mestá a obce regiónu Žiar nad Hronom, hlinikárne Slovalco a hutnícka spoločnosť OFZ.

"My sme sem prišli preto, lebo bohužiaľ došla doba, že Slovalco ukončuje výrobu. Je to jednoznačne preto, lebo vláda za ostatné dva roky nekonala tak, ako nám bolo mnohokrát sľúbené. Zákon, ktorý hovorí o využití výnosov z predaja oxidu uhličitého, ktoré by mali byť na ochranu a dekarbonizáciu priemyslu, tak tieto peniaze nie sú používané takým spôsobom, ako majú byť," vyhlásil generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý.

Vláda podľa neho týmito peniazmi len "láta diery" v rozpočte a nie sú použité tam, kde by mali byť. Tým, že sa Slovalco a iné fabriky odstavia, slovenská ekonomika podľa neho príde o možno 70 miliónov eur ročne, čo je oveľa viac, ako tie peniaze, ktoré mali ísť na kompenzáciu do hospodárstva.
Na snímke demonštranti na protestnom zhromaždení iniciatívy Pomôžme Slovalcu – Zachráňme výrobu hliníka v SR pred Úradom vlády SR na Námestí slobody v Bratislave v stredu 24. augusta 2022.
Foto: TASR - Pavel Neubauer

V podobnej situácii ako Slovalco sa v tomto roku ocitol aj ďalší priemyselný podnik OFZ. Oravská hutnícka fabrika musela pre vysoké ceny elektrickej energie zastaviť výrobu. "V prípade, že ako krajina neurobíme tak ako doteraz nič, po skončení tejto krízy ostane základný priemysel len v tých krajinách EU, kde majú vlády strategický pohľad do budúcnosti a nám neostane nič iné, len si od nich kupovať suroviny za podmienok, ktoré si zvolia oni," pridal sa riaditeľ OFZ Branislav Klocok.

Protestné zhromaždenie podporil aj OZ Kovo. "Sociálna situácia rodín, udržanie zamestnanosti a rozvoj regiónov by mali byť pre každú vládu prioritou. Pre odbory je preto neakceptovateľné, ak vláda nie je ochotná hľadať a prijímať riešenia v situácii, kedy sú ohrozené tisícky pracovných miest, životná úroveň občanov a stabilita regiónu," upozornila podpredsedníčka odborového zväzu Monika Benedeková.
Na snímke demonštrantky držia transparenty na protestnom zhromaždení iniciatívy Pomôžme Slovalcu – Zachráňme výrobu hliníka v SR pred Úradom vlády SR na Námestí slobody v Bratislave v stredu 24. augusta 2022.
Foto: TASR - Pavel Neubauer

Protestu sa zúčastnili aj nórski odborári. "Ukončenie výroby hliníka v Slovalcu ukazuje, aké dôležité sú pre hlinikársky priemysel stabilné a konkurencieschopné rámcové podmienky. Dôkazom toho je Nórsko, kde predvídateľné rámcové podmienky umožnili spoločnosti Hydro v posledných rokoch investovať približne 2 miliardy eur do rozvoja hlinikární,“ povedal Torleif Sand, vedúci odborov spoločnosti Hydro, ktorá je majoritným akcionárom Slovalco.

APZD sa dlhodobo angažuje v podpore firiem pri ich žiadostiach o urýchlenú zmenu zákona o obchodovaní s emisnými kvótami. Prezident asociácie Alexej Beljajev zdôraznil, že táto diskusia nie je politická, ale odborná. "Nežiadame pomoc, iba spravodlivé nastavenie systému. Slovenské podniky fungujú na medzinárodných trhoch, preto im aj naša legislatíva musí vytvárať predvídateľné a porovnateľné podmienky," uzavrel Beljajev.

Súčasťou verejného zhromaždenia bolo aj odovzdanie petičných hárkov podpisovej akcie na podporu Slovalca a iných priemyselných podnikov, ktoré sa dostali do existenčných problémov pre dopady extrémneho nárastu cien energií a nedostatočných kompenzácií. Realizovala ju iniciatíva Pomôžme Slovalcu a zachráňme výrobu hliníka v SR a v uplynulých týždňoch v nej vyzbierala viac ako 8000 podpisov.