Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. december 2023Meniny má Oto
< sekcia Ekonomika

Prvú poľskú jadrovú elektráreň postaví konzorcium Westinghouse-Bechtel

Ilustračné foto. Foto: TASR - Lukáš Grinaj

Poľská vláda si vybrala technológiu spoločnosti Westinghouse už v novembri 2022.

Varšava 21. septembra (TASR) - Americké spoločnosti Westinghouse a Bechtel podpísali vo štvrtok dohodu o založení konzorcia, ktoré postaví prvú jadrovú elektráreň v Poľsku. Dohoda predpokladá spoluprácu pri projektovaní elektrárne, ktorá má stáť v prímorskej lokalite Lubiatowo-Kopalino. Elektráreň by mala pozostávať z troch blokov využívajúcich reaktory AP1000 navrhnuté spoločnosťou Westinghouse. TASR o tom informuje na základe správy agentúry PAP.

Očakáva sa, že konzorcium na budúci týždeň podpíše zmluvu o technických službách s poľskou energetickou spoločnosťou Polskie Elektrownie Jadrowe (PEJ), ktorá má byť investorom a prevádzkovateľom elektrárne. Poľská vláda si vybrala technológiu spoločnosti Westinghouse už v novembri 2022. Vláda očakáva, že s výstavbou elektrárne sa začne v roku 2026 a jej prvý blok s výkonom približne 1,25 gigawattu bude uvedený do prevádzky v roku 2033.

Spoločnosť PEJ teraz čaká na vydanie príslušných environmentálnych povolení zo strany úradov na ochranu životného prostredia.