Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Ekonomika

PS: Vláda chce nebezpečné zmeny v obstarávaní pretlačiť dvoma novelami

Na snímke poslanci Národnej rady (NR) SR z opozičného Progresívneho Slovenska (PS) zľava Beáta Jurík, Michal Truban, predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka, Lucia Plaváková a Tomáš Valášek. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Vládne návrhy zmien v zákone o verejnom obstarávaní podľa podpredsedníčky PS Lucie Plavákovej obsahujú viacero nepresností.

Bratislava 12. februára (TASR) - Vláda sa snaží pretlačiť nebezpečné zmeny vo verejnom obstarávaní dvoma novelami zákonov. Upozornil na to v pondelok predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka s tým, že vďaka ich včasnému upozorneniu vláda síce zjemnila niektoré úpravy, plánované zmeny však aj naďalej podľa neho predstavujú veľké riziko.

"Vláda sa po novom snaží pretlačiť svoje návrhy cez dve novely zákonov. Ministri Richard Raši (Hlas-DS) a Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) si rozdelili úlohy, aby zmeny presadili potichu a bez odporu. V jednom prípade dokonca skrátili možnosť pripomienkovania a ignorujú požiadavky odbornej verejnosti. Obe novely, navyše, spája značné obmedzenie právomocí a nezávislosti Úradu pre verejné obstarávanie. Snaha vládnej koalície o ovládnutie všetkého tak zjavne pokračuje," uviedol Šimečka.

PS už v januári upozornilo na niektoré pripravované zmeny vo verejnom obstarávaní, ktoré sú podľa poslancov hnutia nebezpečné. Išlo napríklad o pôvodne navrhovaný limit 50.000 eur pri pokutách za porušenie zákona. Ten podľa PS vláda v oficiálnom znení už upravila.

Poslanec Národnej rady (NR) SR Ján Hargaš (PS) pripomenul, že vládne návrhy naďalej počítajú so zriadením funkcie podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pre strategickú agendu, ktorého budú vyberať na úrade vlády. Upozornil tiež, že návrhy vlády výrazne obmedzujú pôsobnosť ÚVO pri preskúmavaní námietok voči postupu verejných obstarávateľov.

Zmeny v zákone je podľa Hargaša potrebné vnímať aj s ohľadom na finančné limity. "Navýšenie súm pri zákazkách, na ktoré sa zákon o verejnom obstarávaní vôbec nevzťahuje z 10.000 eur na 50.000 eur, je podľa nášho názoru príliš vysoké. Pri stavebných zákazkách do 1,5 milióna eur sa potenciálni záujemcovia o vyhlásenej zákazke ani nedozvedia, keďže sa vytráca povinnosť jej zverejnenia vo vestníku," dodal poslanec.

Vládne návrhy zmien v zákone o verejnom obstarávaní podľa podpredsedníčky PS Lucie Plavákovej obsahujú viacero nepresností. Pre vládnu koalíciu je podľa poslankyne typické, že zákony šije horúcou ihlou.

"Sú v nich preto chyby a logické nezmysly. Príkladom je vypustenie povinnosti používať akreditovaných profesionálov, no na druhej strane zavedenie možnosti využiť v rámci jednej zákazky hneď dvoch. Vláda v snahe ovládnuť verejné obstarávanie spôsobí iba chaos," uviedla Plaváková s tým, že sa budú v parlamente snažiť, aby vláda z oboch noviel nielen odstránila chyby, ale aby do nich nevrátili škodlivé zmeny.