Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 13. júl 2024
< sekcia Ekonomika

Puri: India plánuje dohody o dovoze ropy s viacerými štátmi, aj Ruska

Na snímke prečerpávacia stanica na ropu. Foto: TASR - Jaroslav Novák

Doteraz podpísali dohody o dovoze napríklad súkromné firmy ako Nayara Energy a Reliance Industries, štátna rafinérska spoločnosť India Oil však svoj kontrakt zatiaľ neobnovila.

Naí Dillí 11. júna (TASR) - India má záujem o podpísanie ďalších dohôd o dovoze cenovo výhodnej ropy, pričom takéto dohody mieni opäť podpísať aj s Ruskou federáciou. Povedal to v utorok indický minister ropného priemyslu Hardeep Singh Puri. Informovala o tom agentúra Reuters.

Puri, ktorý po parlamentných voľbách opätovne prevzal post ministra ropného priemyslu, uviedol, že premiér Naréndra Módi chce obyvateľom Indie zabezpečiť energie za dostupné ceny. India je tretím najväčším dovozcom a spotrebiteľom ropy na svete a po tom, ako Rusko zaútočilo na Ukrajinu a západné štáty uvalili na ruské ropné produkty sankcie, sa stala najväčším dovozcom ruskej ropy prepravovanej po mori.

"Sme dlhoročným obchodným partnerom Ruskej federácie," povedal Puri. Na otázku, či indické štátne podniky zvažujú podpis dlhodobých kontraktov s Ruskom uviedol, že je presvedčený, že firmy ako zo súkromného, tak aj zo štátneho sektora podpíšu dohody s tými krajinami, ktorých podmienky budú pre podniky výhodné.

Doteraz podpísali dohody o dovoze napríklad súkromné firmy ako Nayara Energy a Reliance Industries, štátna rafinérska spoločnosť India Oil však svoj kontrakt zatiaľ neobnovila. Vláda to však nevylučuje, navyše, dohody s Ruskom plánujú podpísať ďalšie štátne podniky BPCL a Hindustan Petroleum.