< sekcia Ekonomika

R. Fico: Odvolanie Ľ. Vážneho bude predmetom súdneho skúmania

Na archívnej snímke Robert Fico. Foto: TASR/Martin Baumann

Vážny sa chystá obrátiť na Ústavný súd.

Bratislava 9. septembra (TASR) - Odvolanie generálneho riaditeľa Sociálnej poisťovne (SP) Ľubomíra Vážneho, ktoré v stredu odsúhlasil vládny kabinet Igora Matoviča (OĽANO), bude predmetom súdneho skúmania. Vážny sa chystá obrátiť na Ústavný súd SR. Uviedli to v stredu predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico a Vážny, ktorý je poslancom Národnej rady (NR) SR za túto stranu. Podľa Fica sa odvolanie uskutočnilo nedôstojne a, ako uviedol, "čerešničkou na torte" je to, že vláda hneď aj zvolila Vážneho nástupcu, a to bez výberového konania.

Ako informoval Fico, Vážny dostal od ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) v pondelok (7. 9.) list s informáciou, že minister v stredu navrhne vláde jeho odvolanie. Ako to potvrdil aj Krajniak, do 9. hodiny v stredu mal Vážny doručiť svoje stanovisko, čo aj urobil – vláde poskytol 80-stranový dokument s argumentmi na svoju obhajobu. "Odvolávanie bolo o 10. hodine ako prvý bod. Generálneho riaditeľa ani len nezavolali na rokovanie. Povedzte mi, kto z nich si prečítal tých 80 strán textu," kritizuje Fico.

Krajniak uviedol, že na odvolanie Vážneho boli splnené dôvody. Od prvého dôvodu, čím malo byť uzatvorenie zmlúv so strážnou službou Bonul priamo na rokovaní aj upustil, čo je podľa Fica trápne.

Za najdôležitejší dôvod odvolania však Krajniak považuje porušovanie zákona o finančnej kontrole. "Niekoľkokrát sa stalo, že do parlamentu išiel návrh rozpočtu SP s výdavkami, o ktorých doterajší riaditeľ vedel, že sú podhodnotené," vysvetlil Krajniak. Vážny však podľa Fica vždy postupoval podľa limitu, ktorý SP udelilo Ministerstvo financií SR.

"Tretím dôvodom je, že je zadokumentovaných viacero prípadov, keď SP nevydávala v prípade súbehu otcovskej dovolenky a pracovného pomeru rozhodnutie o tom, že takýto nárok zamieta, ale poslala iba oznámenie," vymenoval Krajniak. Podľa Fica išlo len o 14 mužov, ktorí poberali materskú. "SP s nimi najskôr klientskym spôsobom komunikovala, že porušili nejaké právne predpisy, a potom bolo doručené rozhodnutie," uviedol Fico.

"Vždy som dodržiaval zákony a právny poriadok Slovenskej republiky," deklaruje odvolaný riaditeľ Vážny s tým, že žiaden zákon neporušil ani v SP. "Doslova ma uráža nielen nízka odborná úroveň až diletantizmus, ale aj to, že si súčasný minister a vláda dovolili vôbec takéto argumenty dať na stôl," uviedol Vážny. Ako povedal, pri súčasnom "diletantizme" vlády je v podstate aj rád, že už s takými "arogantnými amatérmi" nebude musieť spolupracovať.

Vláda na post riaditeľa SP v stredu vymenovala Juraja Káčera, ktorý doteraz pôsobil ako viceprimátor Bratislavy. "SP má rozpočet okolo deviatich miliárd eur, žiadny rezort netočí toľko peňazí, je to polovica štátneho rozpočtu," zdôraznil Fico s tým, že na čelo organizácie, ktorá riadi taký veľký finančný tok, posadila vláda človeka, ktorý so Sociálnou poisťovňou nemá žiadne skúsenosti. "Mesiac tam bude blúdiť a len hľadať toalety," ilustroval Fico.