< sekcia Ekonomika

R. FICO: Za problémy subdodávateľov stavebných firiem môže pravica

Robert Fico Foto: TASR

Za súčasné problémy subdodávateľov veľkých stavebných firiem, ktorým neboli preplatené faktúry, sú zodpovední predstavitelia niektorých pravicových strán.

Bratislava 12. februára (TASR) - Za súčasné problémy subdodávateľov veľkých stavebných firiem, ktorým neboli preplatené faktúry, sú zodpovední predstavitelia niektorých pravicových strán. Tvrdí to premiér Robert Fico (Smer-SD) v súvislosti s dnešnými vyjadreniami predstaviteľov strany Most-Híd Bélu Bugára a Lucie Žitňanskej. Obaja kritizovali vládu za to, že doteraz nebola prijatá legislatíva na ochranu malých veriteľov pri reštrukturalizácii firiem Doprastav a Váhostav."Farizejstvo a pokrytectvo pravicových strán, ktoré boli súčasťou bývalej vlády Ivety Radičovej, nemá hraníc. Počas predchádzajúceho volebného obdobia totiž populisticky prišli s filozofiou lacných diaľnic, pričom akceptovali extrémne nízke ceny zo strany dodávateľov, za ktoré nebolo možné tieto diaľnice postaviť," uviedol pre TASR premiér s tým, že Smer-SD ako opozičná strana vtedy varovala pred dôsledkami takejto cenovej politiky.

Podľa Fica súčasné udalosti potvrdzujú, že politici ako Ján Figeľ (vtedajší minister dopravy), Lucia Žitňanská, ktorá bola ministerkou spravodlivosti, či Béla Bugár ako vtedajší podpredseda parlamentu nesú zodpovednosť za dôsledky tejto zlej cenovej politiky. "Smer-SD nebude mlčky tolerovať výkriky týchto ľudí, ktorí, keď mohli konať, tak nekonali, a keď nemôžu, otravujú spoločnosť svojimi geniálnymi nápadmi. Vláda pripravuje relevantnú odpoveď na danú situáciu," avizoval premiér.

Zároveň doplnil, že časť opatrení v prospech firiem už obsahuje aj prvý sociálny balíček. "Ide o možnosť platby dane z pridanej hodnoty až po zaplatení faktúry. Zároveň na novelách príslušných zákonov pracuje aj ministerstvo spravodlivosti," dodal Fico.

Strana Most-Híd je však presvedčená, že vláda sa nečinne prizerá na "ožobračovanie" živiteľov rodín cez reštrukturalizácie stavebných spoločností. Dôkazom toho má byť aj odmietnutie návrhu novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý poslanci vládnej strany Smer-SD už dvakrát v parlamente odmietli.

Podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská v ňom navrhovala, aby nezabezpečení veritelia dostali po reštrukturalizácii zaplatených minimálne 50 % pohľadávok. Taktiež chcela docieliť, aby títo veritelia nemohli byť neférovo odblokovaní z konania pri hlasovaní o podobe reštrukturalizačného plánu.