Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 24. apríl 2024Meniny má Juraj
< sekcia Ekonomika

VIDEO: R. Raši: Naším cieľom je vybudovať moderný digitálny štát

Na archívnej snímke Richard Raši. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Od 1. decembra už podľa jeho slov netreba na úrady nosiť potvrdenia o nedoplatkoch na daniach, nedoplatkoch na zdravotnom a sociálnom poistení, ktorých sa ročne doteraz vydalo okolo 320.000.

Bratislava 12. novembra (TASR) - Cieľom Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) je vybudovať moderný digitálny štát. V ňom si jednotlivé úrady medzi sebou už vymieňajú dáta elektronicky a nezaťažujú ľudí, ktorí nerobia poštárov medzi úradnými okienkami. Naopak, komunikujú so štátom na diaľku z pohodlia svojho domova. Uviedol to na Medzinárodnom kongrese ITAPA 2019 v Bratislave podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) vo svojom príhovore.

"Bojujeme proti byrokracii. Minule som prezentoval, že sa nám podarilo odstrániť papierový výpis z obchodného a živnostenského registra, z listu vlastníctva a registra trestov. A od 1. septembra sme pridali aj potvrdenia o návšteve školy a zmizli aj výpisy z registra nadácií, z registra občianskych združení, z registra neinvestičných fondov, z registra neziskových organizácií a z registra organizácií s medzinárodným prvkom," priblížil.



Od 1. decembra už podľa jeho slov netreba na úrady nosiť potvrdenia o nedoplatkoch na daniach, nedoplatkoch na zdravotnom a sociálnom poistení, ktorých sa ročne doteraz vydalo okolo 320.000. Od 1. januára 2020 sa k nim ešte pridá výpis z registra mimovládnych neziskových organizácií a od 1. januára 2020 aj potvrdenia o dávkach nemocenského poistenia a potvrdení o dôchodkových dávkach.

Úrady si podľa Rašiho cez systémy OverSi a DCOM stiahli 473.651 výpisov a ďalšie státisíce výpisov si overili úrady napriamo cez Centrálnu správu referenčných údajov. "Občanom a podnikateľov sme za trinásť mesiacov ušetrili takmer 7,3 milióna eur a 473.651 hodín stráveného času. A v tomto čísle nie sú zarátané výpisy, ktoré si úrady overili cez svoje interné systémy a integrácie," spresnil.



"Od 1. novembra sme spustili portál www.potvrdeniaonavsteskoly.sk. Na portáli si môžu banky, ale aj dopravcovia overiť status študenta, ktorý chce študentský účet alebo zľavnenú električenku, či cestovať vlakom zadarmo. Ak áno, môže mu dať zľavu na dopravu. Systém je napojený priamo na školský rezortný informačný systém a ten garantuje správnosť údajov. Za prvé dni od spustenia bolo cez portál overených už 7000 študentov," poznamenal.

"A už teraz pripravujeme odstránenie ďalších 8 papierových výpisov a potvrdení. Tretí antibyrokratický balík bude veľkou pomocou pre podnikateľov, pretože naším cieľom je, aby pri verejných obstarávaniach nemuseli predkladať bežné potvrdenia. Okrem toho pripravujeme zrušenie kópií rodného listu, sobášneho listu, úmrtného listu, ktorých v roku 2018 občania predložili úradom 1,77 milióna kópií a zaplatili za ich vyhotovenie 133.170 eur," doplnil.

Samotný systém dátovej integrácie Centrálna správa referenčných údajov (CSRÚ) v súčasnosti umožňuje poskytovať údaje z viac ako 50 zdrojových registrov pre informačné systémy štátnej správy. CSRÚ hlavne zjednocuje systém integrácií a rozhraní a tým výrazne šetrí finančné prostriedky.

Prvé výsledky prináša podľa Rašiho aj činnosť Dátovej kancelárie, o spustení ktorej hovoril na jarnej ITAPE a jej hlavným cieľom je pomôcť transformovať Slovensko na moderný dátový štát. Okrem otvorene pripraveného návrhu zákona o údajoch, ktorý je aktuálne už v legislatívnom procese, sa dátová kancelária úspešne spolupodieľala na implementácii zákona proti byrokracii a jeho ďalšieho rozvoja.

Doplnil, že svoju činnosť úspešne rozbehla aj nová dynamická jednotka - oddelenie behaviorálnych inovácií. "Aby sme vedeli produkovať digitálne služby štátu tak, aby boli používateľsky kvalitné, aby občan o nich hlavne vedel a aby ich používal rád a s príjemným pocitom, musíme sa vžiť do kože občana, snažiť sa porozumieť jeho potrebám, náladám a najmä tomu, ako sa rozhoduje. A práve to je úloha behaviorálnej jednotky. Skúsenosti z praxe ukazujú, že aj malá zmena v komunikácii smerom k občanovi, založená na behaviorálnych inováciách, spôsobí veľký rozdiel za minimálne náklady," dodal Raši.

O zriadenie bezplatných WiFi zón v obciach je veľký záujem


O zriadenie bezplatných WiFi zón v obciach v SR je veľký záujem. Uviedol to podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD) v rámci Medzinárodného kongresu ITAPA 2019 v Bratislave.

"Pokračujeme v úspešne rozbehnutom projekte Wifi pre Teba, ktorého cieľom je zavádzať rýchly internet do miest a obcí na verejné priestranstvá. Ide o bezplatné, vysokokvalitné a bezdrôtové pripojenie. Starostov a primátorov chceme čo najviac odbremeniť od byrokracie, preto môžu žiadosti podávať elektronicky. Keď sa starosta prihlási pomocou svojho eID, systém automaticky predvyplní veľa údajov," priblížil Raši.

Na výzvu Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) podľa neho zareagovalo 408 žiadateľov a zmluvy už ÚPVII podpísal s takmer 300 úspešnými mestami a obcami. "WiFi pre Teba už dnes funguje v 15 mestách a obciach," spresnil.

"V súčasnosti pripravujeme aj spustenie projektu mobilného ID, vďaka ktorému sa občania a podnikatelia budú môcť do veľkej časti eGov služieb prihlásiť pomocou svojho smartfónu. Celkovo sa prístup k elektronickým službám štátu zjednoduší a zrýchli. Pri mobilnom ID od začiatku myslíme na jeho využite komerčným sektorom. Pomocou štátom garantovanej identity v mobile bude môcť občan alebo podnikateľ napríklad zakladať účty alebo meniť telekomunikačného operátora, a to bez nutnosti ísť osobne na pobočku," poznamenal.

"Rád by som sa podelil o ostatné výsledky posledného mapovania dostupnosti vysokorýchlostného internetu nad 100 megabitov za sekundu. Na Slovensku toto mapovanie nadväzovalo na predchádzajúcu spoločnú iniciatívu štátu a telekomunikačných operátorov o komerčnom pokrytí tzv. bielych miest, čiže samospráv, kde nie je dostupný širokopásmový internet, na úroveň minimálne 30 megabitov za sekundu, a to do roku 2020. Môžem s potešením konštatovať, že cieľ sa darí úspešne napĺňať, pričom dnes zostáva len niekoľko desiatok riedko osídlených obcí alebo len menších častí obcí, kde ešte internet nie je," informoval Raši.

Z výsledkov nového mapovania na vyššie rýchlosti podľa Rašiho vyplýva, že dnes už Slovensko splnilo ďalší medzinárodný záväzok, ktorým je pokrytie minimálne 50 % domácností internetom s rýchlosťou nad 100 megabitov do roku 2020.

"Bez digitálnej infraštruktúry nemôže fungovať digitálna ekonomika. Digitálna infraštruktúra v zmysle vysokorýchlostného internetu, pripojenia každej obce, rozvoja nových technológií. V tejto oblasti minulý týždeň prijala (česká) vláda nový akčný plán rozvoja širokopásmového internetu pre prakticky všetky obce. Máme dotačné výzvy na pokrytie tzv. bielych miest. Zároveň by sme v novembri a decembri mali vydať stratégiu pre sieť 5G, ktorá bude hovoriť nielen o zavádzaní 5G ako takej, ale najmä ako o nosnej technológii pre zavádzanie rôznych aplikácií," doplnil Petr Očko, námestník z Ministerstva priemyslu a obchodu Českej republiky.