Bratislava 18. augusta (TASR) - O akútnych problémoch slovenského agrosektora, ako je napríklad sucho či nízke výkupné ceny mlieka, dostane informácie v stredu (19. 8.) aj vládny kabinet na svojom prvom poprázdninovom rokovaní. Uviedol to na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) po zasadnutí svojho zboru poradcov. Oznámil zároveň, že novou predsedníčkou zboru bude Klaudia Halászová a podpredsedom zboru podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.
„Predmetom dnešného spoločného stretnutia boli vážne témy, ktoré trápia sektor pôdohospodárstva. Jedna z tém, o ktorej sme diskutovali, bolo pretrvávajúce sucho na Slovensku, ktoré spôsobuje škody v sektore pôdohospodárstva,“ priblížil.
Pri plodinách, ako je pšenica, jačmeň a repka, je zatiaľ podľa neho úroda na Slovensku na úrovni päťročného priemeru. „Nemôžeme povedať, že je to úplne katastrofálne. Najväčší problém je pri krmovinách, pri kukurici na siláž. To spôsobuje problém poľnohospodárom, ktorí majú živočíšnu výrobu,“ podčiarkol.
Obmedzenie vývozu krmovín by podľa Takáča mohlo narážať na európsku legislatívu. „Uisťujú ma kolegovia zo sektora, že budeme vedieť zabezpečiť krmoviny pre hospodárske zvieratá. Mojou úlohou bude diskutovať, či už s predsedom vlády, ale aj s ministrom financií, a hľadať finančné prostriedky na odškodnenie poľnohospodárov,“ oznámil.
Peniaze na odškodnenie farmárov chce Takáč získať aj z rezervného fondu EÚ. „Musíme tlačiť na Európsku komisiu, aby naplnila svoj rezervný fond finančnými prostriedkami a aby cez tento fond, tak ako to bolo zvykom aj v minulosti, sme vedeli po vyhodnotení situácie so suchom odškodňovať poľnohospodárske subjekty,“ poznamenal.
Takáč opakovane odmietol medializovanú tému privatizácie slovenskej závlahovej sústavy. „Tu nikto nejde odovzdávať žiadne Hydromeliorácie do nejakých súkromných rúk. Práveže od svojho nástupu do funkcie hovorím: žiadna privatizácia, zostane toto v rukách štátu,“ podčiarkol.
Agrominister so zástupcami poľnohospodárstva podľa svojich slov diskutovali aj o cene hnojív, ktorých cena stúpla pre krízu na blízkom Východe. „SR od EÚ má vyčlenených na tento účel 6,5 milióna eur. My sme požiadali ministerstvo financií o navýšenie. Ja budem aj zajtra s pánom ministrom financií diskutovať,“ informoval.
Témou rokovania bola aj budúca Spoločná poľnohospodárska politika po roku 2028. Slovenskí poľnohospodári podľa Takáča nesúhlasia najmä s vylúčením potravinárov zo spoločnej agropolitiky EÚ. Nesúhlasia ani s návrhom na tzv. stropovanie priamych podpôr pre veľké farmy. „Znamenalo by to likvidáciu 80 % fariem, ktoré sú u nás,“ povedal Takáč.
Macho doplnil, že česká vláda pre svoj agrosektor tento týždeň schválila pomoc 160 miliónov eur. „Keď beriem, že sme polovičná krajina, tak logicky by z toho v SR malo byť obdobne 80 miliónov eur. Tie škody sa však budú postupne vyčísľovať. Som presvedčený, že vyčíslené škody budú v desiatkach miliónov eur,“ dodal Macho.