Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. február 2024Meniny má Etela
< sekcia Ekonomika

Rakúska vláda zvažuje mimoriadne zdanenie energetických firiem

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Ťažiskom je možnosť mimoriadneho zdanenia energetických spoločností, pokiaľ sa ich zisky nepremietnu do zníženia cien pre spotrebiteľov.

Viedeň 10. mája (TASR) - Rakúska vláda v stredu predstavila balík opatrení v boji proti vysokej inflácii. Ťažiskom je možnosť mimoriadneho zdanenia energetických spoločností, pokiaľ sa ich zisky nepremietnu do zníženia cien pre spotrebiteľov. Ak dodávatelia energií nezačnú okamžite znižovať ceny, tak ich štát vyzve, aby zaplatili svoj diel, uviedol po zasadnutí vládneho kabinetu kancelár Karl Nehammer. TASR o tom informuje na základe správy agentúry APA.

Rakúsky parlament v stredu potvrdil, že v piatok (12. 5.) sa uskutoční mimoriadne zasadnutie, ktoré iniciovala najsilnejšia opozičná Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ). Strana vládu obviňuje zo zlyhania v boji s prudkým zvyšovaním cien. Okrem iného žiada zavedenie stropu na výšku nájomného a zrušenie dane z pridanej hodnoty (DPH) na základné potraviny. Ceny potravín sú v Rakúsku v posledných mesiacoch v priemere o 15 % vyššie ako pred rokom.