Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 10. december 2023Meniny má Radúz
< sekcia Ekonomika

Rašiho úrad: Schvaľovanie žiadostí je pri eurofondoch najdôležitejšie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Na druhej strane si ÚPVII uvedomuje, že neprimerané predlžovanie schvaľovacieho procesu má negatívne dôsledky na implementáciu.

Bratislava 10. mája (TASR) - Schvaľovací proces žiadostí je nielen najkomplikovanejší, ale vôbec najdôležitejší proces v implementácii fondov. Pre TASR to v piatok uviedol Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) v reakcii na správu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR.

Ten kontroloval proces výziev a vyzvaní na čerpanie eurofondov v roku 2018 v troch vládnych rezortoch a v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

Uistenie sa riadiaceho orgánu, že predložený projekt spĺňa kritériá oprávnenosti a hospodárnosti, je kľúčové z pohľadu regulárnej implementácie fondov Európskej únie (EÚ). "Z minulosti poznáme totiž viaceré prípady, ktoré práve z dôvodu slabej kontroly riadiaceho orgánu v schvaľovacom procese spôsobili značné korekcie a nezrovnalosti v implementačnej fáze," uvádza úrad s tým, že potreba ubezpečenia sa riadiaceho orgánu o správnosti predložených žiadostí je kľúčová. V niektorých prípadoch môže podľa úradu vicepremiéra predĺžiť schválenie projektov aj kontrola Úradu pre verejné obstarávanie.

Na druhej strane si ÚPVII uvedomuje, že neprimerané predlžovanie schvaľovacieho procesu má negatívne dôsledky na implementáciu. Aj preto zaviedol pred dvoma mesiacmi povinnosť pre všetky riadiace orgány upovedomiť žiadateľov o dôvodoch predlžovania lehôt v schvaľovacom procese.

V súvislosti s vyvodzovaním osobnej zodpovednosti poukázal úrad vicepremiéra už na existujúce pravidlá, podľa ktorých má riadiaci orgán právo pristúpiť k sankciám pre zamestnanca, ktorý svojou činnosťou spôsobil neprimerané predlžovanie lehôt a tým porušil svoje povinnosti.

NKÚ SR počas ostatnej kontrolnej akcie zistil, že sa opakujú identické chyby pri výbere hodnotiteľov. Rovnako aj nedostatky v hodnotiacom procese, ktorý sa nie vždy dal označiť za transparentný. Upozornil vládu, že rozhodnutia o schválení či neschválení príspevku boli zodpovednými riadiacimi, sprostredkovateľskými orgánmi vydávané s meškaním, niekedy viac ako 300 dní od ukončenia hodnotiaceho kola. Takéto výrazné meškania podľa kontrolórov priamo ohrozujú riadne čerpanie finančných príspevkov.