< sekcia Ekonomika

Rast výrobného sektora v Číne sa v júli spomalil

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Prispelo k tomu šírenie variantu delta ochorenia COVID-19 na východe krajiny.

Peking 1. augusta (TASR) - Rast výrobného sektora v Číne sa v júli spomalil viac, ako ekonómovia odhadovali a dosiahol najmenšie tempo od začiatku pandémie nového koronavírusu. Prispelo k tomu šírenie variantu delta ochorenia COVID-19 na východe krajiny, vyššie ceny surovín, slabší dopyt a export aj extrémne počasie. Ukázal to oficiálny prieskum štatistického úradu.

Podľa prieskumu sa index nákupných manažérov (PMI) z výrobného sektora v Číne v júli znížil na 50,4 bodu z 50,9 bodu v júni. Dosiahol tak najnižšiu úroveň od februára 2020.

Júlová hodnota indexu zaostala za odhadmi analytikov, ktorí očakávali, že klesne na 50,8 bodu. Udržala sa však nad hranicou 50 bodov, ktorá oddeľuje rast daného odvetvia od jeho poklesu.

Prieskum tiež odhalil, že čiastkový index produkcie sa v júli znížil na 51 z 51,9 bodu a index nových objednávok klesol na 50,9 z júnových 51,5 bodu.

Tržby z vývozu sa v júli tiež znížili. Príslušný index klesol na 47,7 zo 48,1 bodu, čo predstavuje trojmesačné minimum.

Zamestnanosť v čínskom výrobnom sektore pokračovala v júli v poklese už štvrtý mesiac v rade, aj keď pomalším tempom (na 49,6 zo 49,2 bodu).

Pokiaľ ide o ceny, rast vstupných nákladov sa zrýchlil na 62,9 zo 61,2 bodu a predajných cien na 53,8 z 51,4 bodu.

Čo sa týka nálady v čínskom výrobnom sektore, index sentimentu klesol na ročné minimum 57,8 bodu z júnových 57,9 bodu.