Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. marec 2024Meniny má Soňa
< sekcia Ekonomika

Rastie dopyt po zlatých šperkoch

Ilustračné foto. Foto: TASR - Jozef Ďurník

Aktuálne sa cena vyšplhala na šesťročné maximá, pričom sa rast predpovedá aj do budúcnosti.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Rast ceny zlata prichádza v období obáv z obchodných konfliktov medzi USA a Čínou a v čase neistôt na európskych trhoch. Aktuálne sa cena vyšplhala na šesťročné maximá, pričom sa rast predpovedá aj do budúcnosti.

Svetový dopyt po zlate dosiahol v 2. kvartáli 2019 úroveň 1123 ton, čo predstavuje medziročný nárast o 8 %. V 1. polroku 2019 nezaostával ani dopyt po zlatých šperkoch. Svetový dopyt v porovnaní druhých kvartálov minulého a tohto roku sa zvýšil o 2 % na 531,7 tony. Celkový polročný dopyt vyskočil na štvorročné maximá vo výške 1061,9 tony. Ďalší rast predpovedá aj Alojz Ryšavý z ALO diamonds, ktorý tvrdí, že rast cien komodity sa premietne aj do segmentu luxusu a ceny šperkov budú v roku 2020 vyššie o 5 – 10 %.

Za aktuálnym rastom zlata a komodít z neho stojí inverzná výnosová krivka, ako indikátor recesie, a oslabená eurozóna. Tieto údaje vyvolali obavy z globálnej hospodárskej recesie a prinútili investorov orientovať sa na trh s drahými kovmi. Práve z dôvodu aktuálneho spomaľovania ekonomík krajín, blížiaceho sa brexitu, ale aj z dôvodu obchodnej vojny medzi USA a Čínou a nepokojov na Blízkom východe, je cesta zlatu do najbližšej budúcnosti otvorená. Uvedené len potvrdzujú názory investičných stratégov, ktorí odhadujú, že cena zlata dosiahne v 2. kvartáli 2020 sumu 1650 USD (1486 eur) za uncu.

Nárast dopytu po zlatých šperkoch je spôsobený silnejúcim trhom so zlatom, zlatými šperkmi a diamantmi v Indii a Číne. Medzi bohatou vrstvou sú stále žiadanejšie takzvané investičné šperky. Nárast nákupu je najsilnejší najmä počas osláv príchodu čínskeho nového roku a pri rodinných oslavách v Indii.

"Svadobná sezóna v Indii dokáže rozkolísať svetové trhy. Apríl a máj predstavoval pre zlaté šperky s diamantmi a drahokamami silnejšiu akceleráciu ako celý ázijský trh," dodáva Ryšavý.

Pri kúpe zlatého šperku je potrebné mať na zreteli, že kupovaný šperk by mal mať historickú alebo umeleckú hodnotu, prípadne by mal byť osadený drahokamom s vysokou hodnotou, ktorý ešte znásobí investičný potenciál. V mnohých krajinách sa takéto zlaté šperky stávajú rodinným dedičstvom, ktoré môže stabilne uchovávať hodnotu rodinného majetku po desaťročia.

Pre spotrebiteľov, ktorí vidia rastúcu cenu zlata ako rozbiehajúce sa preteky s investičným potenciálom, ide o jasný signál na kúpu zlata, ešte pred ďalším rastom cien. Pre ostatných, ktorí zlato vlastnia, je to signál, aby vyčkali, kým sa ceny zlata ustália.