Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 22. júl 2024Meniny má Magdaléna
< sekcia Ekonomika

Byty vo veľkých mestách v závere vlaňajška prekonali ceny z roku 2008

Ilustračná snímka Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Výnimku tvoria mestá ako Trnava a Trenčín, ktoré ešte stále nedosiahli úroveň najvyšších cien z minulosti.

Bratislava 17. januára (TASR) – Ceny bytov na Slovensku v závere minulého roka prekonali hodnoty z roku 2008. Byty vo veľkých mestách sú na cenovej úrovni, na akej ešte neboli. Vyplýva to z analýzy portálu Nehnuteľnosti.sk.

„Po dlhodobejšom stabilnom období v predchádzajúcich rokoch zaznamenal rok 2016 zvýšenú aktivitu na trhu s nehnuteľnosťami, čo sa prejavilo v raste cien. Rast bol výraznejší ako v predošlom období. Po slabšom období akceleruje aj aktivita developerov, čím sa, našťastie, vytvára dostatočná ponuka, aby sa trh nedostal do bubliny,“ zhodnotil portál.

Jeho údaje ukazujú, že v Bratislave sú historické ceny prekonané najmä pri bytoch, o ktoré je najväčší záujem. Dvojizbové byty sú tu už v priemere približne o 4,5 % drahšie ako v roku 2008, trojizbové o 9,5 %.

Pri starších bytoch v bratislavskom Starom Meste sa k maximám z roku 2008 trh iba približuje. Oproti tomu ceny novostavieb narástli najviac práve v tejto mestskej časti. Portál to vysvetľuje tým, že Staré Mesto ponúka len nadštandardné novostavby, kým iné mestské časti majú zastúpený aj stredný alebo nižší segment.

Dôležité ponaučenie z krízových rokov sa podľa neho odzrkadľuje v niektorých bratislavských okresoch pri novostavbách. Napriek tomu, že priemerná celková cena ešte nie je na úrovni roku 2008, cena za štvorcový meter (m2) je už vyššia.

„Developeri pre dnešný trh pripravili menšie dvoj- aj trojizbové byty v porovnaní s projektmi, ktoré boli kreslené pred rokom 2008. Nastal tu tak paradox – novostavby sú v absolútnych cenách lacnejšie, aj keď sú drahšie na m2, ako v roku 2008,“ upozornili Nehnuteľnosti.sk.

Tento stav potvrdili štatistiky portálu aj v ostatných krajských mestách a v sledovanom segmente dvoj- a trojizbových bytov zaznamenali vyššie ceny než v predkrízovom roku 2008. Napríklad Nitra je už približne o 10 % drahšia a Košice asi o 8 %. Výnimku tvoria mestá ako Trnava a Trenčín, ktoré ešte stále nedosiahli úroveň najvyšších cien z minulosti.