Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Ekonomika

Republiková únia zamestnávateľov: V SR je nízka produktivita práce

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Ondrej Podolinský

Ekonomika na Slovensku zaostáva aj za krajinami V4, rovnako pre firmy nie je priaznivé ani podnikateľské prostredie.

Bratislava 19. decembra (TASR) - Slovensko má nízku produktivitu práce, pričom výkonnosť ekonomiky klesá aj v porovnaní s priemerom EÚ, voči ktorému je o 36 % nižšia. Na jednu zamestnanú osobu pripadá 50.500 eur vyrobenej hodnoty výrobkov a služieb, z ktorej je možné vyplácať mzdy, zisky majiteľom firiem a dane či poplatky pre štát. Vyplýva to z ekonomického komentára Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ).

"Slovensko má nízku produktivitu práce, naša ekonomika nie je dostatočne výkonná a nefunguje dobre. Okolité krajiny sú pred nami z hľadiska toho, koľko vieme vyprodukovať na jednu osobu. Preto máme nízke zárobky a kvalita života u nás je nižšia ako inde. Ak chceme, aby sa nám darilo lepšie, musíme jednoznačne podporiť produktívny sektor a uľahčovať mu život," uviedla RÚZ.

Ekonomika na Slovensku zaostáva aj za krajinami V4, rovnako pre firmy nie je priaznivé ani podnikateľské prostredie. V posledných rokoch bol v SR podľa RÚZ aj najmenší prílev priamych zahraničných investícií spomedzi ekonomík V4.

Na zvýšenie ekonomiky a produktivity práce by sa mali podľa zamestnávateľov prijať opatrenia, ktoré zjednodušujú podnikanie. Ďalej by sa malo znížiť daňovo-odvodové zaťaženie, čo prispeje k väčšej motivácii podnikať a investovať na Slovensku, a odstrániť by sa mala aj administratívna byrokracia.

Zamestnávatelia zdôraznili, že všetky členské štáty EÚ by mali viac rozvíjať čisté a udržateľné zdroje, ako sú jadrová, geotermálna, solárna a veterná energia, a systematicky ich zavádzať do používania na vykurovanie a výrobu elektrickej energie. Rovnako by sa mali snažiť, aby sa produkcia týchto zdrojov premietla do cenovo dostupnejších energií. Na Slovensku by sa mala zlepšiť aj podpora aplikovaného výskumu a vývoja na univerzitách a v súkromnom sektore, keďže sa v tejto oblasti vynakladá malý objem finančných prostriedkov.

"V oblasti zamestnanosti je potrebné budovať maximálne flexibilný a inkluzívny systém na trhu práce. Po strate práce systematicky ponúkať nezamestnaným nové možnosti zamestnania či rekvalifikácie a osobám na okraji trhu práce ponúkať možnosť efektívneho zapojenia do reálnej práce. Vzdelávanie by malo odrážať potreby praktického trhu práce. Tým sa zvýši aj výkonnosť firiem a celej ekonomiky," uzavrela RÚZ.

Prezident pripúšťa, že by sa mohli konať predčasné voľby

Nie je si však istý, či by v súčasnosti predčasné voľby pomohli vyviesť krajinu z marazmu.

,aktualizované 

- V okrese Stará Ľubovňa sa aktuálne nachádza približne 50 jedincov medveďa hnedého.

- Opozičné KDH dúfa, že prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini by mal zabezpečiť, aby poslanci Hlasu-SD nehlasovali za novelu zákona o predčasnom odchodnom a výsluhovom dôchodku pre prokurátorov, keď ju po vetovaní vráti do Národnej rady (NR) SR.

- Najmenej 46 ľudí utrpelo ľahké zranenia, respektíve mierne podráždenie dýchacích ciest, keď sa v sobotu na výstave modelov vláčikov Miniatur Wunderland v Hamburgu nadýchali dráždivého plynu, ktorý tam vypustil neznámy páchateľ.

- Bratislavské univerzity vítajú snahu rezortu školstva zaviesť pre študentov možnosť výberu medzi písaním záverečnej práce a absolvovaním odbornej stáže.

- Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár viedol v tureckej Antalyi bilaterálne rokovania so svojim ukrajinským náprotivkom Andrijom Sybihom.

- Izraelská armáda dokončila prevzatie kontroly na novým bezpečnostným koridorom vytvoreným v oblasti bývalej židovskej osady Morag - medzi mestami Chán Júnis a Rafah - na juhu Pásma Gazy.

- Transakčná daň má množstvo nedostatkov a u obyvateľov Slovenska vyvoláva veľkú nevôľu. Uviedol to prezident SR Peter Pellegrini v relácii STVR Sobotné dialógy.

- Prezident SR Peter Pellegrini kritizuje zákon o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie ochorenia COVID-19.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše novelu zákona, ktorá upravuje predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.