Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 23. jún 2024Meniny má Sidónia
< sekcia Ekonomika

Revízia ukázala vyšší výkon ekonomiky, HDP vlani vzrástol o 1,6 %

Štatistický úrad SR. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %.

Bratislava 19. apríla (TASR) - Medziročný rast hrubého domáceho produktu (HDP) za rok 2023 dosiahol po revízii úroveň 1,6 % v stálych cenách. Pôvodne bol začiatkom marca zverejnený nižší rast HDP na úrovni 1,1 %. Podobne bol rast ekonomiky po aktuálnej revízii mierne vyšší aj v roku 2022, a to na úrovni 1,9 %, keď posledný zverejnený údaj bol 1,8 %. Vývoj ekonomiky za roky 2020 a 2021 zostal nezmenený. V piatok o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Prvá tohtoročná revízia údajov v systéme národných účtov spresnila štvrťročné aj ročné ukazovatele o hrubom domácom produkte (HDP) a jeho zložkách za roky 2020 až 2023.

Doteraz aktuálne hodnoty medziročného vývoja rastu či poklesu reálneho hrubého domáceho produktu v stálych cenách za jednotlivé štvrťroky boli upravené od -0,3 percentuálneho bodu (p. b.) do +0,9 p. b. Výkony slovenskej ekonomiky v posledných dvoch štvrťrokoch roka 2023 dosiahli alebo prekročili medziročné tempo rastu na úrovni 2 %. Dáta zverejnené v predošlých mesiacoch hovorili o nižšom raste.

Súčasne doteraz platné hodnoty medziročného vývoja rastu či poklesu reálneho hrubého domáceho produktu za jednotlivé roky boli upravené od 0 p. b.do +0,5 p. b.