< sekcia Ekonomika

Rezník: Som presvedčený, že dokážeme nájsť ďalšie zdroje do rozpočtu

Na snímke generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník. Foto: TASR - Jakub Kotian

Rozpočet, ktorý vo štvrtok prerokoval a schválil kontrolný orgán verejnoprávneho média, ráta v roku 2020 s príjmami vo výške 158.799.522 eur.

Bratislava 19. decembra (TASR) – Schválený návrh rozpočtu RTVS na rok 2020 môže rátať len s garantovanými zdrojmi. Manažment verejnoprávneho média však bude robiť maximum preto, aby sa objem prostriedkov ešte v priebehu roka 2020 navýšil. Počas schvaľovania budúcoročného finančného plánu to uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

"Verím, že tak ako sme v priebehu tohto roka štyrikrát pozitívne menili rozpočet, keďže sme dokázali nájsť dodatočné zdroje, bude v našich silách toto dosiahnuť aj v roku 2020,“ upozornil. Za dôležité považuje fakt, že rozpočet ráta s existenciou už štyroch plnohodnotných televíznych okruhov, deviatich rozhlasových programových služieb, posilneného Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu (SOSR), rozbehnutých aktivít vydavateľstva RTVS, takisto i s rozvojom sekcie nových médií.

Členovia Rady RTVS v diskusii k návrhu rozpočtu pripomenuli, že podobne ako v predchádzajúcich rokoch, aj pri aktuálnom rozpočte sa otvára otázka nevyhnutnosti systémovej legislatívnej zmeny financovania, bez ktorej nie je možné z dlhodobého hľadiska garantovať rozvoj a kvalitu služieb RTVS, rovnako tak znižovanie investičného dlhu. "V uzneseniach to pripomíname už od roku 2013," upozornil predseda rady Igor Gallo. Manažment RTVS Gallo pochválil, podľa neho i v súčasných podmienkach, keď je rozpočet „umením možného“, zostavilo vedenie finančný plán, ktorý je dobrou správou pre RTVS. "Nie je iba vyslovene konzervatívny, udržiavací, ale obsahuje aj rozvojové prvky v oblasti programu či revitalizácie majetku,“ uviedol predseda Rady RTVS.

Rozpočet, ktorý vo štvrtok prerokoval a schválil kontrolný orgán verejnoprávneho média, ráta v roku 2020 s príjmami vo výške 158.799.522 eur, výdavky majú dosiahnuť 158.299.522 eur. Finančný plán vychádza zo skutočnosti, že RTVS začne od 22. 12. 2019 šíriť novú programovú službu Trojka a od 1. 6. 2020 je plánovaná programová služba Šport.